Borobudur to buddyjska świątynia niedaleko miasta Magelang na Jawie. Powstała pomiędzy 750 a 850 r. n.e., kiedy na Jawie panowała dynastia Śailendrów. Pochodzenie nazwy Borobudur nie jest do końca znane. Możliwe, że jej nazwa została przejęta od nazwy pobliskiej wsi, wzgórza lub też nazwy sanktuarium jednej z buddyjskich sekt.
Borobudur jest jednym z największych obiektów kultu buddyzmu na świecie, a w 1991 roku kompleks świątynny został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co roku miejsce to odwiedza ponad 3 mln turystów.
Historia
Żadne źródła pisane nie podają daty ani celu powstania budowli, nie mówią też nic o jej zleceniodawcy. Analiza kształtów liter inskrypcji umieszczonych nad płaskorzeźbami jej pierwszego, zakrytego poziomu wskazuje na ich pochodzenie z ok. roku 800. W tym okresie Środkową Jawą władała dynastia Śailendrów, która pozostawiła po sobie liczne świątynie śiwaistyczne i buddyjskie.
Architektura
Główna świątynia to stupa zbudowana w trzech poziomach wokół wzgórza, które było naturalnym centrum: piramidalna podstawa z pięcioma koncentrycznymi kwadratowymi tarasami, pień stożka z trzema okrągłymi platformami, a na szczycie monumentalna stupa. Ściany i balustrady ozdobione są drobnymi płaskorzeźbami, zajmującymi łączną powierzchnię 2520 metrów kwadratowych. Ozdobiona jest prawie 2700 płaskorzeźbami i 504 posągami Buddy, reprezentującymi jego różne wcielenia.
Pionowy podział Świątyni Borobudur na podstawę, bryłę i nadbudowę doskonale współgra z koncepcją Wszechświata w kosmologii buddyjskiej. Uważa się, że wszechświat jest podzielony na trzy nakładające się na siebie sfery, reprezentujące odpowiednio sferę pragnień, w której jesteśmy związani z naszymi pragnieniami, sferę form, w których porzucamy nasze pragnienia, ale wciąż jesteśmy zobowiązani do nazywania i forma i sfera bez formy, gdzie nie ma już ani nazwy, ani formy.
Kompleks świątynny składa się z trzech pomników: Świątyni Borobudur i dwóch mniejszych świątyń położonych na wschód od Borobudur.
Autor:_koreancookies
Moderator: MiTien
edytor: grazia