Niestety, w 2020 roku byliśmy świadkami nie tylko debiutów niesamowitych zespołów, ale także disbandów. Oto lista 5 k-popowych grup, które zakończyły w tym roku swoją działalność.

1. X1

Bez wątpienia rozpad X1 był jednym z najbardziej szokujących wydarzeń w k-popie. Wszystko za sprawą skandalu dotyczącego manipulowania głosami w programie „Produce 101„. We wrześniu 2019 roku koreańska policja potwierdziła, że wyniki programu były sfałszowane. Początkowo X1 kontynuowali działalność. Niestety presja społeczna oraz kwestie prawne okazały się być za dużym ciężarem dla członków zespołu oraz wytwórni. Ostatecznie 6 stycznia agencje poszczególnych członków wydały oświadczenia mówiące o tym, że nie są w stanie dłużej utrzymywać grupy. W rezultacie zespół X1 rozwiązał się zaledwie cztery miesiące po debiucie.

2. Yellow Bee [TW Przemoc seksualna]

Grupa Yellow Bee zadebiutowała w 2017 roku pod skrzydłami Addiction Entertainment. W maju 2020 roku grupa zakończyła działalność, a powód dla którego agencja zdecydowała się na taki krok zszokował wiele osób. W swoim oświadczeniu na Instagramie wytwórnia poinformowała fanów, że zespół zostanie rozwiązany, ponieważ członkini o pseudonimie „B” prowadziła, jak to określiła sama firma, „zdzirowaty tryb życia”.

W oświadczeniu wytwórnia wspomniała także o tym, że zespół był w trakcie tworzenia swojego trzeciego cyfrowego albumu i że istniała możliwość wymiany wszystkich członkiń na zupełnie nowe osoby. Nic dziwnego, że internauci byli zszokowani tym w jaki małostkowy i obojętny sposób agencja wypowiedziała się o jednej z dziewczyn.

Jedna z byłych członkiń, Ari, wydała jakiś czas później swoje własne oświadczenie, w którym poinformowała fanów, że to wyłącznie pracownicy firmy są winni wcześniej wspomnianej rozwiązłości. Wyjawiła także, że niejednokrotnie dopuszczali się oni aktów przemocy seksualnej na idolkach.

„Doszło do aktów przemocy seksualnej ze strony pracownika i kierownika agencji. Raz jeden z pracowników zaciągnął członkinię do sali treningowej i próbował zmusić ją do stosunku. Byli tam wszyscy, ale tylko reszta członkiń starała się jej pomóc.”

Ari dodała także, że wytwórnia nigdy nie zapewniała im podstawowych środków. Członkinie same płaciły za edycje wideo, bilety lotnicze i stylizacje. Musiały także same zarządzać niektórymi wydarzeniami bez pomocy personelu.

3. NeonPunch

Jedną z grup, która zakończyła swoją działalność jakiś czas temu są NeonPunch. Zespół ten składał się z pięciu członkiń i zadebiutował w 2018 roku pod skrzydłami wytwórni A100 Entertainment. Niestety, grupa musiała zakończyć działalność z powodu pandemii COVID-19. Po tym, jak agencja zaczęła mieć coraz większe problemy z powodów finansowych i zarządczych, dwie członkinie zdecydowały się zakończyć działalność. Pozostałe idolki czyli Dayeon, Baekah i Iaan zadebiutują ponownie w nowym trio o nazwie XUM.

4. SPECTRUM

Kolejną grupą, która ucierpiała z powodu COVID-19 są SPECTRUM. Zespół zadebiutował w maju 2018 roku, a rozpadł się w lipcu 2020 roku. W swoim oświadczeniu agencja wyjaśniła, że przez pandemię COVID-19 sytuacja Wynn Entertainment znacznie się pogorszyła. Firma zmuszona była rozwiązać umowy ze wszystkimi członkami grupy.  Niestety, nie była to pierwsza tragedia jaka spotkała SPECTRUM. W lipcu 2018 roku, jeden z członków zespołu zmarł w wieku zaledwie 20 lat. 

5. TREI

Zespół TREI zadebiutował w sierpniu 2017 roku jako duet. Trzeci członek dołączył do zespołu w maju 2018 roku, a w czerwcu 2020 roku ogłoszono zakończenie działalności. Fani nie byli zaskoczeni rozpadem zespołu, ponieważ w zeszłym roku idole nie byli aktywni w mediach społecznościowych. Członkowie nie podali powodu zakończenia działalności, ale zasugerowali, że decyzja o rozwiązaniu zespołu była wspólna. Niektórzy fani sugerowali, że członkowie odeszli z powodu kierownictwa Banana Culture zwłaszcza, że EXID także opuściły agencję. Wielu z nich ma nadzieję, że trio zadebiutuje wspólnie w nowej wytwórni.


Edytor: Ika

Źródło: (1)

4.8 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Goodme
Goodme
1 miesiąc temu

1the9 jeszcze 🙁

Natiofficial61
1 miesiąc temu

Brakuje tu jednego zespołu: 1THE9. Oni też rozpadli się całkiem niedawno bo 8 lipca 2020 roku. Bardzo mi przykro z powodu SPECTRUM bo mieli chłopaki potencjał.

Natiofficial61
1 miesiąc temu

Przy X1 powinno być jeszcze napisane że w tym roku zmar jeszcze były członek: Yohan.

Aniołeczek💜
Aniołeczek💜
1 miesiąc temu
Reply to  Natiofficial61

Yohan z X1 nie umarł. Może pomyliło Ci się z członkiem TST,któty umarł 16 czerwca tego roku.

Natiofficial61
1 miesiąc temu

A ten członek SPECTRUM który zmarł. Zmarł w moje imieniny 🙁

yoo yongha
yoo yongha
1 miesiąc temu

1the9?