Wyobrażacie sobie spędzić 24 godziny w zupełnej ciszy, zamknięci w domu lub hotelu i bez żadnego dostępu do Internetu? Choć ten opis może wydawać się wyjęty prosto z książki czy filmu, jest zupełnie realny. Przedstawia on balijskie święto Nyepi, czyli Dzień Ciszy.
Nyepi to dzień Nowego Roku w kalendarzu balijskim, przypadający na pierwszy dzień po nowiu dziewiątego miesiąca księżycowego, zazwyczaj w marcu lub w kwietniu. Ma być to także doba (trwa od godziny 6 nad ranem), w której w tym czasie nad wyspą przelatują demony.
Balijczycy są osobami mocno wierzącymi, w większości wyznającymi hinduizm. W obawie, że krążące nad Ziemią złe duchy zauważą wyspę i ześlą na ludzi nieszczęścia, wszyscy mieszkańcy Bali, nie tylko ci rodowici, ale również i turyści są zobowiązani do przestrzegania 4 zasad:
- amati geni – bez ognia,
- amati lelungan – bez podróży,
- amati karya – bez pracy, aktywności,
- amati lelanguan – bez rozrywki.
Wszystkie sklepy, lotniska itp. są zamknięte. Ludność zamyka się w domach i ma zakaz wychodzenia na ulicę, czego zazwyczaj pilnuje policja. Odłączana jest sieć komórkowa oraz internet stacjonarny. Zakazane jest włączanie telewizji, radia, a nawet mówienie! (Choć tego ostatniego trudno uniknąć). Mimo, że puste, ciche ulice już mogą być wyjątkowo zaskakujące i efektywne, największe wrażenie wywiera noc. Po zapadnięciu zmroku na Bali nie świeci się ani jedno światło, panuje całkowita ciemność. Oczywiście wszystko po to, by nieczyste siły nie dostrzegły ani nie usłyszały Bali w locie. Dla zwykłych ludzi jest to świetny moment, by spojrzeć na niebo pełne gwiazd, które wydają się wisieć tuż nad wyspą.
Dodatkowe święta
Warto wspomnieć, że przed Nowym Rokiem odbywają się jeszcze dwa bardzo ważne wydarzenia.
Trzy dni przed Dniem Ciszy odbywają się Ceremonie Melasti, czyli Oczyszczenia. W pobliskich rzekach, jeziorach lub przy plaży balijskie procesje oczyszczają symbolicznie relikwie ze świątyń oraz swoje dusze ze złych mocy, by wejść w Nowy Rok w czystości.

Następnie, w wieczór przed Nyepi, odbywa się Ogoh-Ogoh. Balijczycy wystawiają wtedy stworzone przez siebie figury demonów na ulice, by te przeganiały złe moce.

Chcielibyście obchodzić to Święto?
Źródło: Vlogi Pantinki oraz Wikipedia
Moderator: MiTien
Edytor: Grazia