Filipiny od lat są w czołówce krajów pod względem czasu spędzanego w Internecie oraz na social media. Jak podają najnowsze dane, Filipińczycy spędzają codziennie średnio 9 godzin i 14 min przeglądając Internet, co jest prawie 40% więcej niż średnia populacji na świecie. Czy tak duże używanie Internetu, a w szczególności social mediów, może mieć wpływ na społeczeństwo tego kraju?
Co mówią dane?
W 2023 roku Internet i social media używa ok 84,5 mln Filipińczyków, co stanowi 72,5% całej populacji. Nagły wzrost użytkowników Internetu był głównie spowodowany pandemią COVID-19, aczkolwiek jeszcze na długo przed pandemią Filipińczycy już spędzali długie godziny w sieci. Jeszcze rok temu przeciętny Filipińczyk potrafił spędzić średnio 10 godzin i 27 min w Internecie, na ten rok wartość ta spadła o ponad godzinę i wynosi 9 godzin i 14 min.
Prawie połowę tego czasu Filipińczycy poświęcają na social media. Spośród serwisów społecznościowych najczęściej wybierany jest Facebook, którego używa 93,5% osób powyżej 13 roku życia. Pomimo że każdy używa social mediów z innych motywów, dominującym powodem jest utrzymywanie kontaktu z rodziną i znajomymi.

Pomimo to Filipińczycy są największymi fanami oglądania vlogów, obserwowania influencerów, grania w gry, a także nauki przez Internet. W każdej z tych kategorii kraj ten znajduje się na pierwszym miejscu na świecie.
Filipińczycy jako grupa badawcza
Tak wysokie wyniki dotyczące używania Internetu czy serwisów społecznościowych spowodowały zwiększenie zainteresowania wśród naukowców z całego świata. Filipińczycy stali się grupą badawczą przy badaniach dotyczących wpływu ciągłego używania sieci. Jak można się spodziewać, naukowcy wyróżnili wiele pozytywnych jak i negatywnych aspektów ciągłego używania świata wirtualnego.
Jak już było wspominane, Internet, a w szczególności serwisy społecznościowe są używane głównie by utrzymać relacje z bliskimi. Niestety, nawet młodzi Filipińczycy zauważyli, że pomimo dobrych kontaktów z osobami, które są daleko, ich relacje z najbliższymi, których spotykają codziennie, się pogarszają. Już nawet uczniowie zaczynają zauważać, że tracą czas na Internecie, który powinni przeznaczyć na interakcje z rodzicami czy z najbliższymi z rodziny.
Kolejną sprawą, jaka stanowi coraz większy problem pośród Filipińczyków, jest używanie Internetu do nauki. Ostatnimi czasy Internet stał się bardzo dobrym źródłem wiedzy oraz informacji. Dlatego też tak wiele osób coraz chętniej zagląda na różne strony, by się nauczyć nowych rzeczy czy też by sprawdzić jakieś kwestie. Dla wielu osób uczących się komputer czy telefon stał się nieodłącznym narzędziem przy nawet wykonywaniu zadań domowych. Jednak co za tym idzie, coraz więcej osób z Filipin już nie potrafi wyobrazić sobie pracy bez jakichkolwiek gadżetów, a głównie wyszukiwarek internetowych.
Innym problemem, jaki zauważyło już prawie 90% Filipińczyków, jest ilość fałszywych informacji w Internecie. Filipińczycy uważają, że influencerzy, blogerzy czy vlogerzy, którzy cieszą się dużą popularnością w tym kraju, są głównym źródłem fake newsów. Z powodu natłoku informacji, jakimi zalewani są Filipińczycy przez tak długi czas używania Internetu, większość z nich już nie ma zaufania do wszelkich wiadomości, a w dodatku tych związanych z polityką. Ich niepewność co do informacji nie kończy się jednak tylko na Internecie. Filipińczycy przestali wierzyć też temu, co pojawia się w radiu i telewizji.
Naukowcy nie tylko badają ogólne zachowania Filipińczyków, ale też jak siedzenie przed ekranem wpływa na zdrowie człowieka. Jak wiadomo, zbyt długie używanie telefonu czy komputera może się źle odbić na zdrowiu zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Z analiz wynika, że coraz więcej Filipińczyków zauważa problemy ze snem czy też gorszą produktywność, czego źródła doszukuje się w zbyt długim patrzeniu na ekrany. Jest to też jeden z głównych powodów, dlaczego coraz więcej osób zaczyna chociaż trochę ograniczać swój czas przeznaczany na używanie Internetu.
Po latach bycia na podium w rankingu ilości czasu spędzanego w Internecie Filipińczycy zaczynają zauważać, jak duży wpływ ma na nich taki styl życia. Przez to, że Internet wszedł dosyć późno do Filipin (jeszcze w roku 2014 tylko niecałe 40% mieszkańców miało dostęp do sieci) ludzie nadal są zafascynowani tą nową technologią. Myślę, że w pewnej chwili Filipińczycy też zauważą, że życie nie ogranicza się do bycia online przez cały czas.
Źródło: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Moderator: MiTien
edytor: Grazia