Minął dopiero jeden dzień od debiutu grupy XUM, a członkinie już zdążyły wywołać niemały skandal. Fani k-popu oczekują od idolek przeprosin, po tym jak na jednym z filmików nieodpowiednio wypowiadały się na temat Filipińczyków, Afrykanów i rdzennych Amerykanów.

W sierpniu agencja A100 Entertainment ogłosiła, że zespół Neon Punch zakończy działalność zaledwie dwa lata po debiucie. Zgodnie z oświadczeniem wytwórni, pandemia COVID-19 uniemożliwiła im dalsze zarządzanie grupą.

Niedługo później A100 Entertainment ogłosiło że trzy członkinie Dayeon, Baekah i Iaan – zadebiutują w nowym gbandzie pod nazwą XUM. Ponieważ pandemia opóźniła datę debiutu, dopiero wczoraj ukazał się teledysk do debiutanckiej piosenki „DDALALA

Już jeden dzień później po sieci zaczął krążyć filmik na którym członkinie zespołu w sposób obraźliwy wypowiadają się na temat niektórych cech rasowych z konkretnych rejonów geograficznych. Wideo opublikowane zostało w maju 2020 roku, kiedy dziewczyny nadal były częścią NeonPunch. Przedstawia ono Dayeon, Baekah i Iaan wykonujące testy DNA mające pokazać ich pochodzenie etniczne.

Jeszcze przed wykonaniem testu, idolki starały się przewidzieć jego wynik i to właśnie w tym momencie rzucone zostały pierwsze nieodpowiednie słowa. Baekah zasugerowała, że Iaan może mieć Filipińskie korzenie. Dziewczyna szybko poprawiła ją mówiąc „Wietnamskie” i roześmiała się.

Wielu fanów uznało wypowiedź Iaan jako przykład koloryzmu i uprzedzeń wobec ludności filipińskiej, cechując bycie filipińczykiem lub filipinką jako coś negatywnego.

Następnie Dayeon powiedziała, że uważa iż DNA Iaan „pochodzi” z Ghany, kraju w Afryce Zachodniej. Zaraz po usłyszeniu tego komentarza Iaan wydawała się być zawstydzona i śmiejąc się zaczęła gestykulować rękami symbol słowa „nie”.

Ponadto napisy określiły Iaan jako:

Dziewczynę między dwiema wyjątkowo białymi członkiniami

Fani zauważyli jednak, że różnica między kolorami skóry dziewczyn jest niewielka.

W kolejnej scenie Baekah stwierdziła, że jest przekonana o swoich Afrykańskich korzeniach, a Dayeon zgodziła się z jej słowami. Jej rozumowanie uraziło jednak wielu widzów, ponieważ poparła swoje stwierdzenie tymi słowami:

Baekah ma naprawdę donośny głos

Był to kolejny komentarz w którym członkinie posłużyły się nieprzyjemnym stereotypem. Ponadto napisy w angielskiej wersji filmu brzmiały:

Białoskóra Baekha z Afryki?

Członkinie znowu wybuchły śmiechem na co Baekah powiedziała:

Czujesz się jak wódz Indian?

Nic dziwnego, że po obejrzeniu tego wideo, wielu fanów k-popu było oburzonych zachowaniem idolek. Ich postawy zostały uznane za szydercze, niegrzeczne i bardzo nieodpowiednie. Fani są zszokowani oraz rozczarowani tym jak nieodpowiedzialnie XUM podchodzą do tematu innych kultur.

Ponieważ kopia filmu krąży aktualnie po mediach społecznościowych, a oryginał został ostatecznie usunięty z YouTube, pokazuje to świadomość agencji na temat kontrowersji związanych z materiałem. Na ten moment agencja nie wystosowała jeszcze przeprosin dodatkowo wstrzymuje się od jakiekolwiek wypowiedzi na ten temat. Fani oczekują od A100 Entertainment wydania oficjalnych przeprosin w kierunku osób, które zostały obrażone w wyemitowanym materiale.

Co sądzicie o tej sprawie?


Źródło: (1)

Edytor: Deb

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Moio
Moio
1 miesiąc temu

A kto został obrażony przepraszam bardzo? Ja chyba nie zrozumiałam..