spot_img

Mitologiczne bóstwa Tajlandii

Wszędzie w Tajlandii, a także w sąsiednich krajach (Laos, Kambodża, Birma) można zobaczyć wiele rzeźbiarskich wcieleń mitologicznych stworzeń czczonych przez buddystów Theravady. Wiele takich pomników można znaleźć przy wejściu lub na terenie klasztorów buddyjskich oraz na placach miejskich.

Torani 

Jeden z najczęściej spotykanych w Tajlandii i Laosie rzeźbiarskich i płaskorzeźbionych obrazów przedstawiających bóstwo Ziemi. Przedstawiony jest jako młoda kobieta z długimi włosami. W czasie, gdy demon Mara starał się w każdy możliwy sposób ingerować w oświecenie Buddy, Torani pomagała Buddzie, wylewając na niego wodę z swoich włosów i ratując go przed pragnieniem, a także odpędzając demony. Torani była także pierwszym świadkiem rzeczywistego oświecenia Buddy. 

Kinnari 

Mityczne stworzenie pół człowieka-pół ptaka. Jest zarówno kobietą (wtedy nazywają się kinnari), jak i mężczyzną (nazywają się kinnaburut). Ich głowę wieńczy wyjątkowe cenne nakrycie głowy – dziecko, na wzór którego monarchowie Azji Południowo-Wschodniej mieli swoje królewskie korony. Czasami można zobaczyć posąg kinnari, którego jedna noga jest spleciona z ogonem węża Nagi, z którym walczyli kinnari.

Nang Kwak

Nang Kwak jest przedstawiana jako piękna kobieta ubrana w czerwoną sukienkę (nie zawsze, ale częściej niż w innych kolorach) w stylu tajskim. Nosi również złotą koronę na głowie i jest w pozycji siedzącej lub klęczącej. Jej prawa ręka jest uniesiona w tajskim stylu przywoływania klienta, z dłonią zakrzywioną i skierowaną w dół. Jej lewa ręka spoczywa na boku lub trzyma torbę pełną złota na jej kolanach. Uważa się, że przynosi szczęście, dobrobyt, przyciąga klientów do biznesu i znajduje się wśród kupców.

Phi Fa

Duch bądź zjawa lokalnego folkloru północno-wschodniej Tajlandii i Laosu. Występuje również pod nazwą Nang Fa (นางฟ้า) lub Phi Thaen (ผีแถน). Często przedstawia się go jako złowrogą kobietę. Oskarża się to widziadło o sprowadzanie chorób i katastrof naturalnych.

Phosop

Jedną z najpopularniejszych bogiń ryżu w starożytnej religii Tajlandii jest Phosop. W kulturze tajskiej bogini ta znana jest jako Mae Posop i uważana jest za potężne bóstwo, które może pomóc w zbiorach ryżu. Phosop jest zwykle przedstawiana jako piękna kobieta ubrana w tradycyjny zestaw biżuterii. Zwykle jest pokazywana w zielonej lub czerwonej sukience, aby reprezentować płodność żniwa. Jest również przedstawiana jako siedząca lub stojąca i trzymająca snop ryżu na prawym ramieniu.

Phosop jest bohaterem tajlandzkiego dramatu telewizyjnego fantasy / komedii romantycznej zatytułowanego A Mission from the Goddess of Rice.

Kuman Thong

To domowe bóstwo tajskiej religii ludowej. Uważa się, że przynosi właścicielowi szczęście i fortunę, jeśli jest odpowiednio czczony. Autentyczny Kuman Thong wywodzi się z praktyki nekromancji. Pozyskiwano je z wysuszonych płodów dzieci, które zmarły jeszcze w łonie matki. Dzieciątka zostawały poddawane rytuałom, w którym zostały pokrywane złotem i służyły czarnej magii.


Źródło: (1),(2),(3),(4),(5)

Autor: MiTien

Edytor: Grazia

NEWSY

IVE publikuje zdjęcia koncepcyjne nadchodzącego albumu

IVE wypuściły najnowsze zdjęcia zapowiadające album "I'VE MINE". Na zdjęciach...

Wheein z MAMAMOO wypuszcza zdjęcia zapowiadające nadchodzący album

Wheein z MAMAMOO opublikowała najnowsze zdjęcia koncepcyjne nadchodzącego albumu...

Yesung z Super Junior publikuje zdjęcia do minialbumu „Unfading Sense”

Yesung z Super Junior zaprezentował urzekający zestaw zdjęć zwiastujących...

Pierwszy występ Lisy z BLACKPINK w paryskim kabarecie Crazy Horse

Lisa z BLACKPINK miała swój debiutancki występ w kultowym...

POPULARNE

BLACKSWAN sprzedały jedynie czternaście albumów pierwszego dnia sprzedaży?

Jakiś czas temu BLACKSWAN wydały swój pierwszy wspólny album...

Były członek AB6IX – Lim Young Min wita fanów przez nowe konto na Instagramie

Były członek AB6IX, Lim Young Min, otworzył osobiste konto...

Dreamcatcher ogłaszają comeback w kwietniu

Dreamcatcher przygotowują się do długo oczekiwanego comebacku! Według osoby...

Han Seung Woo z VICTON opowiada o swoim nadchodzącym debiucie solowym

W niedawnym wywiadzie i obrazie dla magazynu GQ Korea...

Jungkook z BTS w kampanii Calvin Klein

Jungkook weźmie udział w nowej kampanii wiosennej kolekcji Calvina...
MiTien
MiTien
"Różnica pomiędzy K-Pop'em, a Pop'em to tylko język, muzyka ma moc niszczenia każdych ścian." ~ CL

IVE publikuje zdjęcia koncepcyjne nadchodzącego albumu

IVE wypuściły najnowsze zdjęcia zapowiadające album "I'VE MINE". Na zdjęciach koncepcyjnych "Either Way" zespół jest przedstawiony przy zielonych i czerwonych światłach. Pierwsza EP-ka grupy "I'VE...

Wheein z MAMAMOO wypuszcza zdjęcia zapowiadające nadchodzący album

Wheein z MAMAMOO opublikowała najnowsze zdjęcia koncepcyjne nadchodzącego albumu „IN the Mood”. Zapowiedzi przedstawiają idolkę ze złotą rybką oraz w futurystycznym stroju kosmicznym. Pierwszy solowy album...

Yesung z Super Junior publikuje zdjęcia do minialbumu „Unfading Sense”

Yesung z Super Junior zaprezentował urzekający zestaw zdjęć zwiastujących jego powrót z albumem "Unfading Sense". Zdjęcia oddają charyzmatyczną aurę Yesunga. Są wyrafinowane oraz klimatyczne. Długo...
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments