spot_img

[Aktualizacja] Nietypowa sytuacja Lee Seung Gi

Lee Seung Gi rozpoczął swoją karierę jako artysta w 2004 roku pod agencją Hook Entertainment. Przez 18 lat swojej działalności Lee Seung Gi wydał 27 albumów, na które składa się 137 piosenki. Do największych hitów zaliczają się „The Ordinary Man„, „I will” czy „Return”.

Dodatkowo artysta znany jest z występowania w wielu serialach, programach oraz filmach. Najbardziej znany jest ze swoich roli w „A Korean Odyssey„, „Vagabond”, „Mouse” i „The Law Cafe„.

Przez cały czas swojej działalności Lee Seung Gi miał podpisany ekskluzywny kontrakt z Hook Entertainment, który odnowił w 2021 roku.

Pierwsze problemy pomiędzy aktorem a Hook Entertainment pojawiły się 15 listopada, kiedy to poprosił swoją agencję o wykaz swoich przychodów oraz wydatków. Kolejnego dnia agencja potwierdziła, że takowy wniosek wpłynął.

Hook Entertainment otrzymało wniosek o poświadczenie finansowe od Lee Seung Gi. Aktualnie zbieramy informacje i przygotowujemy odpowiedź. Hook Entertainment próbuje rozwiązać sprawę ugodowo i bez nieporozumień dla obydwóch stron. Dodatkowo, chcielibyśmy przeprosić, że nie byliśmy w stanie wyjaśnić naszego stanowiska w związku z serią incydentów, o których donosiły media.” ~ komentarz Hook Entertainment

Źródło: 1 2


Dispatch ujawnia kolejne dane

21 listopada Dispatch poinformowało, że Lee Seung Gi pracował na niewolniczym kontrakcie przez ostatnie 18 lat. Artysta nie otrzymał żadnego wynagrodzenia za swoją muzykę od momentu debiutu, czyli 2004 roku.

Dodatkowo Dispatch otrzymało zestawienie rozliczeniowe dla różnych kanałów dystrybucyjnych przez te wszystkie lata. Od 2009 do września 2022 agencja zarobiła 9,6 miliardów won (ok. 32,5 milionów złotych) na działalności muzycznej Lee Seung Gi. Niestety, nie ma zestawienia od czerwca 2004 roku do lipca 2009, ponieważ księgi rachunkowe z tego okresu zniknęły. Przez to nie ma informacji o zyskach firmy z okresu największych hitów Lee Seung Gi, takich jak „Because You’re My Woman” czy „I’ll Give You All„.

Kolejną informacją była wiadomość, którą przypadkiem Lee Seung Gi otrzymał od jednego pracownika w styczniu 2021 roku. Wiadomość zawierała zyski ze sprzedaży albumu „The Project„, który został wydany pod koniec 2020 roku.


The Ordinary Man” sprzedaż cyfrowa: 63,8 milionów won (ok. 215 tys. złotych)
„The Project” – 7. album Lee Seung Gi: 170 milionów won (ok. 574 tys. złotych)
Łącznie: 234 milionów won (ok. 791 tys. złotych)
Opłaty produkcyjne: 200 milionów won (ok. 676 tys. złotych)
Różnica: 33,6 milionów won (ok. 115 tys. złotych). Faktura z podatkiem zostanie wystawiona w tym miesiącu i wpłacona w kolejnym.

Hook Entertainment odnotowało dochód ze sprzedaży tego albumu w wysokości 33,6 milionów won (ok. 286 tys. złotych). Lee Seung Gi przesłał tą wiadomość do starszego muzyka, chwaląc się, że nie jest już „minus singer”, czyli artystą, który nie przynosi dochodu firmie.

Kontrakt Lee Seung Gi zmieniał się kilka razy. Na początku, w 2004 roku, zyski były dzielone 4:6, gdzie Lee Seung Gi powinien otrzymać 40% zysków, a Hook Entertainment – 60%. W 2009 roku podział ten został zmieniony w taki sposób, że artysta otrzymywał 60%, a agencja 40%. Kolejne zmiany zostały wprowadzone w 2017 roku, wtedy to piosenkarzowi przypadało 70% zysków, a pozostałe 30% należało do firmy.

Lee Seung Gi nie otrzymywał żadnej wypłaty, ponieważ za wszystkie koszty i produkcję był odpowiedzialny artysta. Zazwyczaj zarówno zarobki, jak i wydatki są podobnie dzielone w proporcji 80/20 pomiędzy artystą i agencją. Jednak według kontraktu podział ten miał być 70/30, ale za to firma odpowiedzialna jest za wszystkie koszty, co nie doszło do skutku.

Przykładem jest rozmowa pomiędzy managerem Lee Seung Gi a CEO Hook Entertainment.


Manager: Przygotowani do pracy. Jak już wyłączę zabezpieczenia na czwartym piętrze, zajmę się przygotowaniem jego harmonogramu.
Manager: Dojechaliśmy do miejsca filmowania Lee Seung Gi, niedaleko stacji Samsung. Zacznie filmowanie, jak się tylko przygotuje.
Manager: 24 000 won zostało wydane na śniadanie dla grupy Seung Gi.
Manager: 52 000 won zostało wydane na lunch.
CEO: Samochód został umyty wczoraj, nie możemy już tego więcej robić.
CEO: Jest za dużo wydatków. Lee Seung Gi musi użyć swoich własnych pieniędzy na posiłki.
CEO: Lee Seung Gi powinien użyć swoich własnych pieniędzy na jeden posiłek dziennie.
CEO: Jeśli limit karty zostanie przekroczony, nie będziesz mógł jej więcej używać.
CEO: Lepiej dobrze to zrób.
CEO: To jest ostatnie ostrzeżenie.
Manager: Zrozumiano, CEO.

Bliski znajomy Lee Seung Gi podzielił się z Dispatch informacją, że to nie był pierwszy raz, gdy artysta prosił o należyte rozliczenie jego rachunku oraz próbował dowiedzieć się, jakie ma prawa. Udzielone odpowiedzi od kierowników powodowały, że tylko bardziej wątpił w siebie.

Źródło: 1 2 3


Kolejnymi informacjami, jakie pojawiły się w Internecie były nagrania rozmowy z CEO Hook Entertainment, Kwon Jin Young.

 

Najbardziej przykuwającym fragmentem jest rozmowa z jednym z kierowników, gdzie CEO grozi śmiercią Lee Seung Gi. Kierownik pomimo prób wytłumaczenia wszystkiego został uciszony przez CEO.

CEO: Nawet poprosił o zaświadczenie przychodów. Robi to bym poszła na całość. Przysięgam na swoje imię, że go zabiję. Zamierzam spędzić resztę mojego życia próbując zabić Lee Seung Gi.

Kierownik: CEO Kwon

CEO: Zamknij się, przestań. Zamierzam do końca życia próbować go zabić.

Na nagraniu jest też rozmowa managera Lee Seung Gi z kierownikiem.

Nie mogę już tego dłużej robić. Zamierzam odejść. Nie mogę już tego znieść. Naprawdę ciężko pracowałem przez ostatnie 9 lat. Zawsze patrzyłem w dół, a ona mówiła przed ludźmi, że Lee Seung Gi jest skończony. Kazała mi wybrać dobrze. Jak mogę dalej kontynuować? Pracować?

Źródło: 1 2 


Oświadczenie prawnika w sprawie konfliktu aktora z agencją 

24 listopada prawnik Lee Seung Gi wydał oświadczenie dotyczące tej sprawy.

Przedstawiciel prawny potwierdził wcześniejsze wydarzenia, m.in. złożenie żądania o raport finansowy, okłamywanie Lee Seung Gi, że nie jest dochodowym artystą oraz problemy z kontraktem, w wyniku których Lee Seung Gi nie otrzymał zapłaty za swoją muzykę.

Lee Seung Gi zdecydował się na złożenie pozwu sądowego za niewypłacone zarobki, a także podjąć kroki prawne przeciwko CEO Kwon Jin Young w sprawie legalności jego ekskluzywnego kontraktu.

Prawnik obiecał, że publicznie podadzą informacje co do przebiegu sprawy, po dokładniejszemu zapoznaniu się ze wszystkimi dokumentami.

Źródło: 1


Oświadczenie Hook Entertainment 

Hook Entertainment wydało komunikat dotyczący sprawy Lee Seung Gi. W liście wyrazili swoje przeprosiny dla artysty za trudności, przez które musiał przechodzić oraz dodatkowo przeprosili wszystkich, którzy cierpieli z powodu CEO Kwon Jin Young.

Firma oświadczyła, że nadal są na etapie zbierania danych finansowych, które chcą przekazać Lee Seung Gi, a wcześniejsze informacje, które wypłynęły do sieci, nie zostały w żaden sposób potwierdzone.

Dodatkowo, agencja oznajmiła, że wraz z odnowieniem kontraktu z Lee Seung Gi w 2021 roku, wszystkie księgi finansowe od debiutu artysty zostały przejrzane i potwierdzone przez obydwie strony, a wszystkie zaległe płatności zostały zrealizowane.

Hook Entertainment zanegowała prawdziwość informacji, że jakoby Lee Seung Gi nie miał otrzymać żadnego wynagrodzenia oraz że podział zysków jest niepoprawny.

Hook Entertainment zobowiązało się do zapłacenia wszelkich zaległości, jeśli takowe by się pojawiły w trakcie analizy sprawy.

Źródło: 1


[Aktualizacja 29.11.2022]

Prawnik Lee Seung Gi odniósł się do oświadczenia Hook Entertainment.

W swoim liście zaprzeczył, że Hook Entertainment wypłaciło wszystkie zaległe pieniądze Lee Seung Gi w 2021 roku. Z powodu fałszowania faktów, prawnik oznajmił, że wszelkie próby rozmów z agencją są na tą chwilę bezużyteczne. W oświadczeniu prawnika pojawiło się również potwierdzenie, że Lee Seung Gi nie otrzymał żadnych pieniędzy za swoją twórczość muzyczną. Wytwórnia nie posiada również  żadnych raportów finansowych o twórczości Lee Seung Gi oraz zestawienia przychodów i rozchodów artysty.

Dodatkowo, została podana informacja, że umowa, która została podpisana w 2021 roku nie dotyczyła twórczości muzycznej, ale inwestycji Lee Seung Gi z 2011, która wynosiła 4,7 mld won. W tamtym roku, Hook Entertainment pożyczyło od artysty taką kwotę w celach zakupu nowego budynku. Niestety, firma nigdy nie wywiązała się ze swoich planów. W rezultacie umowa w 2021 roku miała na celu oddanie „pożyczonych” pieniędzy.

Prawnik zaznaczył, że jeżeli agencja uznaje, że umowa ta dotyczy działalności muzycznej artysty to dochodzi tu do oszustwa.


Źródło: 1

Autor: KM


Oficjalne przeprosiny CEO Hook Entertainment

CEO Hook Entertainment wydał oficjalne oświadczenie z przeprosinami za problemy prawne z udziałem Lee Seung Gi.

30 listopada CEO Hook Entertainment, Kwon Jin Young, wysłała e-maile do mediów, w których oświadczyła, że weźmie pełną odpowiedzialność za kontrowersje związane z niezapłaconymi zyskami z muzyki Lee Seung Gi i że pozbędzie się swojego osobistego majątku, aby wykonać tę odpowiedzialność.

Przeczytaj pełne oświadczenie poniżej:

Tu Kwon Jin Young, prezes Hook Entertainment.
Pracuję jako menedżer od 25 lat. Wiele się wydarzyło, ale wydaje mi się, że po raz pierwszy doświadczyłam czegoś tak ciężkiego i trudnego jak to.
Uważam, że za każdą kłótnią czy nieporozumieniem powinna iść odpowiedzialność na początku i na końcu. Nie chcę wyrządzić żadnej szkody Hook Entertainment, firmie, którą założyłam z całym moim 25-letnim stażem, jak również artystom agencji. Jeszcze raz chylę głowę i wyrażam swoje przeprosiny.
Ponadto wezmę na siebie pełną odpowiedzialność za spór z Lee Seung Gi i nie będę uchylać się od odpowiedzialności i pozbędę się mojej osobistej własności, aby wywiązać się ze swojej odpowiedzialności.
Przepraszam wszystkich pracowników Hook Entertainment, którzy musieli żyć w piekle każdego dnia z powodu nagłego incydentu, oraz wszystkich, którzy dowiedzieli się o tej niechcianej wiadomości.”

Źródło: 1

Autor: Grazia


Ciąg dalszy sprawy Lee Seung Gi

16 grudnia, Hook Entertainment poinformowało, że wypłaciło Lee Seung Gi wszystkie zaległe pieniądze za jego działalność muzyczną. Na początku tygodnia agencja miała wysłać artyście dane finansowe dotyczące tej sprawy i zająć się analizą zaległych płatności. Hook Entertainment uważa, że podana wartość przez Lee Seung Gi bardzo się różni od tego, co mu się należało i agencja nie mogła dojść do porozumienia w tej sprawie.

Pomimo to, agencja postanowiła wypłacić:

  • podstawową płatność – 1,3 miliardów won (ok. 4,3 miliony złoty),
  • niezapłacone wynagrodzenie – 2,9 miliardów won (ok. 10 milionów złoty),
  • odsetki za zwłokę w wypłacie – 1,2 miliardów won (ok. 4 miliony złoty).

Hook Entertainment upewniło się także, że nie ma już żadnych więcej zaległości w wypłacie Lee Seung Gi oraz zapłacili wszelkie opłaty sądowe.

Niedługo potem Lee Seung Gi wypowiedział się w tej sprawie na swoim profilu na Instagramie. Potwierdził on otrzymanie pieniędzy od firmy. Artysta zaznaczył, że niestety, ale nie otrzymał żadnego sprawozdania finansowego, o którym wspominała firma i nie ma informacji, jak otrzymana suma pieniędzy została obliczona.

Lee Seung Gi napisał, że nadal będzie walczyć z Hook Entertainment z dwóch względów. Po pierwsze, ponieważ chce uzyskać prawdziwe dane od agencji oraz chce zrozumieć ich metodę obliczeń. Uważa także, że jego ciężka praca została nadużyta przez cudzą chciwość, co jest głównym aspektem jego pozwu sądowego.

Artysta poinformował, że wszystkie pieniądze, jakie otrzymał lub otrzyma od Hook Entertainment zostaną przeznaczone na cele charytatywne. Jest to decyzja, którą podjął wraz ze wniesieniem pozwu przeciwko firmie. W przyszłym tygodniu Lee Seung Gi ma się spotkać wraz z przedstawicielami charytatywnymi i opracować plan, na co zostaną przeznaczone pieniądze.

Autor: KM

Źródło: 1 2


Moderator: Grazia, MiTien, Mania

Edytor: Keyti, ECHo

 

NEWSY

IU i Park Bo Gum zagrają razem w nowej k-dramie!

Według firmy produkującej k-dramy - Fan Entertainment, piosenkarka IU...

Zespół LUMINOUS przyjedzie do Polski!

LUMINOUS wyruszy w pierwszą europejską trasę. 27 stycznia na światło...

Jooheon z MONSTA X dołącza do obsady M! Countdown

Jooheon został nowym prowadzącym program M! Countdown. Według doniesień z...

Aż pięciu uczestników opuszcza „Boys Planet”

„Boys Planet” to program mający na celu stworzenie nowej...

POPULARNE

Jungkook z BTS ustanawia nowy rekord na Billboard!

Dwie solowe piosenki Jungkooka znajdują się na listach przebojów...

Weeekly bije swój rekord sprzedaży dzięki „Play Game: AWAKE”

Weeekly osiągnęło nowe wyżyny dzięki swojemu najnowszemu powrotowi! 7 marca...

ASTRO bije rekord sprzedaży nowego albumu

ASTRO pobił swój osobisty rekord sprzedaży pierwszego tygodnia z...

DreamCatcher zapowiadają ich oficjalny Lightstick wraz z szatą

Wraz z celebrowaniem czwartej rocznicy debiutu, DreamCatcher ogłaszają swój...

Heize podpisuje kontrakt z P NATION

Heize dołączyła do P NATION! 16 września P NATION ujawniło:...
Mizzu
Mizzuhttps://kpoplivepolska.pl/
Nigdy nie rezygnuj z marzenia, tylko dlatego, że zrealizowanie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie - Earl Nightingale

IU i Park Bo Gum zagrają razem w nowej k-dramie!

Według firmy produkującej k-dramy - Fan Entertainment, piosenkarka IU oraz aktor Park Bo Gum zagrają razem w nowej dramie nazwanej (na ten moment nazwa...

Zespół LUMINOUS przyjedzie do Polski!

LUMINOUS wyruszy w pierwszą europejską trasę. 27 stycznia na światło dzienne wyszły informacje o pierwszej europejskiej trasie koncertowej. Zespół odwiedzi aż 7 miast w okresie...

Jooheon z MONSTA X dołącza do obsady M! Countdown

Jooheon został nowym prowadzącym program M! Countdown. Według doniesień z 27 stycznia, Jooheon został potwierdzony jako nowy MC programu muzycznego Mnet.  Aktor Nam Yoon Soo niedawno opuścił swoje stanowisko...
5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments