Indie są bardzo zróżnicowanym krajem pod względem kulturowym, religijnym i społecznym. Ta różnorodność kraju wiąże się z tym, że przez cały rok jest dużo świąt i festiwali, które z każde z nim ma uniwersalny charakter. Ciekawostką jest, że Indie zajmują na świecie pierwsze miejsce w liczbie obchodzonych świąt w roku, ponieważ przekracza ona 20 rocznie. W niektórych regionach jest ich więcej, w innych mniej. Wiele z nich zależy od pochodzenia i religii, którą praktykuje większość danego regionu.
Przedstawimy Wam kilka wydarzeń indyjskich, które warto znać. Niektóre z nich są celebrowane w naszych progach, np. Holi.
Dzień Republiki (26 stycznia)
Święto to powstało w celu upamiętania przekształcenia Indii w republikę w 1950 roku oraz ustanowienia konstytucji. Uroczystość obchodzona jest w całych Indiach, jednak głównym miejscem świętowania jest stolica Indii, New Delhi. Organizowane są tam wielkie parady, manifestacje oraz występy. Jedną z najważniejszych części jest parada reprezentująca różne oddziały wojskowe. Po niej następuje parada stowarzyszeń społecznych oraz religijnych, aby ukazać, jak zróżnicowanym kulturowo krajem są Indie.
Dzień Niepodległości (15 sierpnia)
Tego dnia, jak sama nazwa wskazuję, w Indiach świętuje się podpisanie aktu niepodległości w 1947 roku, ustanowienie dwóch osobnych państw – Indii i Pakistanu oraz całkowite wyzbycie się spod władzy brytyjskiej. Obchody tego święta przygotowywane są już miesiąc wcześniej. Podczas niego najważniejszym organizowanym wydarzeniem jest uroczyste wznoszenie flagi. Oprócz tego, można zauważyć na ulicach liczne parady oraz występy. Przez szkoły organizowane są różnego rodzaju debaty, quizy, przemowy oraz konkursy.
Gandhi Jayanti (2 października)
Jest o to narodowe wydarzenie, obchodzone z okazji narodzin Mahatmy Gandhiego. Podczas tego święta prezydent oraz premier odwiedzają memoriał, odmawiając modlitwy za Mahatmę Gandhiego. Ludzie z całych Indii zbierają się w grupach, z pracy, szkoły czy też osiedla, wspólnie modląc się i celebrując ten dzień, upamiętniając Gandhiego.
Holi – festiwal kolorów
Jeden z najpopularniejszych festiwali w Indiach – Holi jest obchodzony nie tylko w kraju, ale także w wielu innych krajach ze znaczną liczbą ludności hinduskiej. Jest obchodzony przeważnie w dniu pełni księżyca w miesiącu phalguna (luty–marzec). Podczas festiwalu ludzie rozmazują się kolorowym proszkiem, bawią się kolorową wodą, używają plastikowych pistoletów lub balonów wypełnionych kolorową wodą i rozpylają lub rzucają nimi w innych. Nawet nieznajomi nie są oszczędzani podczas tej kolorowej walki, która ma miejsce na ulicach, jak również na tarasach i dziedzińcach domów.
Diwali – Festiwal Świateł
Diwali to jeden z najpopularniejszych hinduskich festiwali w Indiach. Znany jest również jako „festiwal świateł”. Wiele mitologicznych opowieści wyjaśnia pochodzenie tego święta i symbolizuje zwycięstwo dobra nad złem. Podczas Diwali ludzie dekorują swoje domy glinianymi lampami i świecami. Bogini Lakshmi jest czczona w domach, ludzie noszą nowe ubrania, pękają krakersy i rozdają słodycze sąsiadom, przyjaciołom i rodzinom.
Według kalendarza gregoriańskiego obchodzi się święto od połowy października do połowy listopada. Wszystko zależy, kiedy przypadnie najciemniejszy księżyc miesiąca Kartika według hinduskiego kalendarza księżycowego.
Kumbh Mela – Święto Dzbana
Jest to największa pielgrzymka świata i najsłynniejsza pielgrzymka Hindusów odbywająca się co 3 lata na przemian w jednym z miast: Allahabad (gdzie Ganges łączy się z Jamuną), Haridwar, Nasik i Ujjain. Kumbh Mela to dla Hindusów to samo co dla chrześcijan pielgrzymka do Jerozolimy czy dla muzułmanów pielgrzymka do Mekki. Kąpiel w świętej rzece w czasie Kumbh Mela zmywa wszystkie grzechy i daje wyzwolenie. Szacuje się, że w pielgrzymce bierze udział nawet 70 milionów wiernych.
Kryszna Janmastami
To bardzo popularne święto upamiętniające narodziny boga Kryszny. W różnych rejonach kraju ma trochę odmienny charakter, na północy kraju jest bardziej religijne, na południu – rodzinne. Janmastami obchodzone jest w sierpniu. W święto spożywa się dużo mleka i masła – ulubionych pokarmów Kryszny.
Rath Jatra – Święto Rydwanów
Odbywa się w mieście Puri w stanie Orissa na wschodnim wybrzeżu Indii. Ogromne kolorowe rydwany przystrojone kwiatami wyruszają ze świątyni Jagannath na procesję ulicami miasta i obwożą figurki bóstw, które błogosławią wiernych.
Pongal
Święto wyznaczające koniec okresu żniw, przypadające na połowę stycznia i obchodzone głównie na południu kraju. Każda gospodyni przygotowuje garnek pongalu – mieszanki ryżu, cukru, dhalu i mleka, co jest symbolem dobrobytu i dostatku. W trzecim dniu obchodów należy dokładnie wymyć bydło i odświętnie je przystroić, a na samym końcu nakarmić pongalem.
Autor: Grazia
Moderator: MiTien
Edytor: Echo