spot_img

Święta obchodzone w Chinach

Państwo Środka jest miejscem bardzo bogatym kulturowo, w tym w niezwykłe święta. Oto kilka z nich:

Qingmingjie i Święto Duchów

Qingmingjie (w dosłownym tłumaczeniu „Święto Czyste i Jasne”) jak i Święto Duchów to uroczystości ku czci zmarłym. Pierwsze obchodzone jest sto szóstego dnia po zimowym przesileniu (w roku 2023 ten dzień przypada na 2 kwietnia). Zgodnie z wierzeniami tułające się po świecie dusze mają takie same potrzeby jak żywi ludzie. Z tego też powodu, w dniu Święta, rodzina zmarłego zbiera się przy jego grobie, pozostawiając rytualne posiłki i paląc papierowe pieniądze, jak i inne zrobione z papieru podobizny przedmiotów, które mogłyby przydać się umarłemu po tamtej stronie.

Z kolei Święto Duchów przypada na piętnasty dzień siódmego miesiąca, zgodnie z kalendarzem chińskim. Według tradycji, siódmy miesiąc jest Miesiącem Duchów, w którym martwi wracają z zaświatów i odwiedzają żyjących. W tym czasie również pali się przed tabliczkami przodków imitacje pieniędzy lub innych przydatnych rzeczy, ale przede wszystkim puszcza się wtedy lampiony, które mają wyznaczać kierunek drogi zagubionym duchom.

Święto Środka Jesieni

Obchodzone piętnastego dnia ósmego miesiąca księżycowego jest najważniejszym, zaraz po Nowym Roku, świętem w kalendarzu. Uroczystość wiąże się z mitami o Chang’e oraz Księżycowych Ciasteczkach, jedzonych razem z ryżem i owocami podczas kolacji w tym dniu.

Na podstawie tej tradycji stworzono nawet animację pt. „Wyprawa na Księżyc„.

Mit o Chang’e*

W odległej starożytności na niebie pojawiło się dziesięć słońc. Wypaliły one wszystkie rośliny i zniszczyły uprawy, pozostawiając ludność bez środków do życia. Aby pomóc ludowi i pokonać klęskę, mąż Chang’e, znakomity łucznik Houyi zestrzelił dziewięć słońc i zabił różne potwory. Okazało się jednak, że zestrzelone słońca to byli synowie cesarza Niebios, który zagniewany uczynił ich śmiertelnymi. Bogini Zachodu, Xiwangmu, odniosła się do pary życzliwie i podarowała im dwie boskie pigułki. Chang’e była jednak samolubna i ukradkiem zażyła je obie. Stała się tak lekka, że uniosła się w powietrze. W obawie przed drwinami Nieśmiertelnych w Niebiosach udała się na Księżyc, stając się jego boginią właśnie w 15. dniu ósmego miesiąca księżycowego. Jej towarzyszem jest zając (lub królik), który w nefrytowym moździerzu rozciera zioła służące do sporządzenia eliksiru nieśmiertelności.

Księżycowy Nowy Rok

Księżycowy Nowy Rok jest świętem, które obchodzi się w wielu azjatyckich krajach. Rozpoczyna się zgodnie z fazami księżyca, zamiennie między 21 stycznia a 20 lutego, w tym roku (2023) przypada na 22 stycznia!

Nowy Rok jest najważniejszym świętem w kalendarzu chińskim, a oto jak wygląda w Państwie Środka.

Święto Wiosny, inaczej Chiński Nowy Rok, trwa piętnaście dni i kończy się Świętem Latarni. W tym czasie ulice chińskich miast świecą pustkami, zwykle otwarte całą noc i dzień restauracje lub galerie zamykają się bardzo wcześnie, by pozostać tak przez kolejne dni. Przygotowania do święta rozpoczynają się już na początku ostatniego miesiąca starego roku.

Chiński Nowy Rok jest czasem, który spędza się w gronie najbliższych, ale także bierze się udział w niesamowitych festiwalach. Właśnie z tego okresu pochodzą zdjęcia, które często jako pierwsze przychodzą nam na myśl, gdy ktoś wspomina o Chinach.

Przygotowania

Przed Nowym Rokiem rodziny zabierają się za generalne porządki, są one jednak trochę trudniejsze od tych w naszych stronach ze względu na wiele przesądów. Kurzu i brudu nie wolno wymiatać przez jakikolwiek próg, bo to zwiastuje utratę kogoś z rodziny. Powinno się wynosić śmieci przez tylne drzwi, by nie ściągać na bliskich nieszczęść. Wszystkie obowiązki trzeba wykonać wcześniej, by nie sprzątnąć pomyślności, jaką niesie ze sobą Nowy Rok.

Okres przed Świętem Wiosny to także czas modlitwy do bóstw.

W Nowy Rok nie wolno wejść z długami, jest to równoznaczne z utratą honoru.

Obchody

Pierwszego dnia święta trzeba być bardzo ostrożnym, nie wolno poruszać ciężkich tematów, tj. śmierć czy nieszczęśliwe wypadki, a także unikać negatywnych słów, by nie sprowadzić na siebie utrapień. Mówi się także, by nie myć w tym dniu włosów, jakoby to miało spłukać z nas szczęście.

Czas spędza się na odwiedzaniu rodziny, jedzeniu określonych dań oraz oddawaniu czci przodkom, dziękując za miniony rok. Po zakończonych obrzędach nadchodzi czas na fajerwerki, które swoim hałasem mają odgonić złe duchy.

Święto Latarni

Gdy uroczystości rodzinne dobiegają końca, na ulicy rozpoczynają się festiwale, pojawiają się papierowe smoki i lwy oraz zaczynają się tańce.

W 15 dzień festiwalu, podczas pierwszej w Nowym Roku pełni księżyca, przypada Święto Latarni.

Odbywają się wtedy liczne parady, występy czy tańce. Jest to idealna okazja na wieczorny spacer, ponieważ drogi rozjaśniają znane chyba każdemu kolorowe lampiony, które mają rozjaśnić drogę duszom, które przybyły odwiedzić bliskich. Oprócz duchów przodków łatwiej znaleźć będzie drogę do określonego domu dobrym bóstwom, więc im więcej lampionów, tym więcej szczęścia!

Święto Smoczych Łodzi

Święto to jest obchodzone piątego dnia piątego miesiąca, według kalendarza chińskiego. W różnych prowincjach poświęcono je różnym bohaterom i ich opowieściom, jednak najbardziej znaną historią wciąż pozostaje Legenda o Qu Yuan’ie. Mówi się, że gdy owy poeta dowiedział się, że wrogowie podbijają jego ojczyznę, zrozpaczony rzucił się do rzeki. Na wieść o tym, wieśniacy wskoczyli do łodzi i wyruszyli mu na ratunek. Niestety, mimo to, poeta zmarł. Wioślarze bili w bębny i wrzucali do wody ryż zawinięty w liście bambusa, aby odstraszyć wodne potwory i odwieść stworzenia od pożarcia ciała Qu Yuan’a. Na pamiątkę tego wydarzenia urządza się zawody wioślarskie. Biorący udział w turnieju zawodnicy ozdabiają swoje łodzie tak, aby przypominały smoka. W każdej z łódek zasiada kilkunastu wioślarzy, w tym bębniarz. Bardzo popularne jest w tym czasie jedzenie ryżowych piramidek zongzi, owiniętych w liście bambusa. 


Źródło: Napisane na podstawie publikacji Weroniki Truszczyńskiej oraz książek tematycznych

Autor: Blue, D

Moderator: MiTien 

Edytor: Grazia, Keyti

NEWSY

Czy Rosé z BLACKPINK przeszła operację podwójnej powieki?

Celebryci są nieustannie obserwowani, a fani uważnie śledzą każdy...

Hyeri z Girl’s Day ujawnia swoją wagę i deklaruje przejście na dietę

12 kwietnia KST Hyeri dodała nowy film na swój...

Piosenka „Hard to Love” BLACKPINK pobija następny rekord ilością odtworzeń

Pomimo prawie 2-letniej przerwy w działalności BLACKPINK utrzymują stabilną...

Sihyeon z EVERGLOW zadebiutuje jako aktorka

Sihyeon z EVERGLOW zadebiutuje jako aktorka w "Salon De...

POPULARNE

Blockberry Creative składa pozew przeciwko matce Chuu

Spór dotyczący umowy na wyłączność pomiędzy byłą członkinią LOONA,...

MAMAMOO będą pierwszymi koreańskimi artystkami w 'LIVENow’

MAMAMOO będą pierwszymi koreańskimi artystkami w angielskim show 'LIVENow'. Idolki...

BTS nominowani do MTV Movie & TV Awards w nowej kategorii

BTS zdobyło nominację do tegorocznych nagród MTV Movie &...

Wideo ukazujące rasistowskie zachowanie względem Rose z BLACKPINK okrąża Internet

Wideo ukazujące rasistowskie zachowanie względem Rose z BLACKPINK zdobywa...

Były CEO wytwórni Stellar odpowiada na zarzuty byłej członkini grupy, Gayoung

Były CEO wytwórni Stellar złożył oświadczenie na temat niedawnej...
MiTien
MiTien
"Różnica pomiędzy K-Pop'em, a Pop'em to tylko język, muzyka ma moc niszczenia każdych ścian." ~ CL

Czy Rosé z BLACKPINK przeszła operację podwójnej powieki?

Celebryci są nieustannie obserwowani, a fani uważnie śledzą każdy ich ruch. Biorąc pod uwagę bystre oczy fanów oraz użytkowników internetu, nawet niewielkie zmiany w...

Hyeri z Girl’s Day ujawnia swoją wagę i deklaruje przejście na dietę

12 kwietnia KST Hyeri dodała nowy film na swój kanał YouTube, w którym wraz z ekipą filmową wybrała się na koreański omakase z wołowiną. Po...

Piosenka „Hard to Love” BLACKPINK pobija następny rekord ilością odtworzeń

Pomimo prawie 2-letniej przerwy w działalności BLACKPINK utrzymują stabilną liczbę występów na Spotify. Tym razem „Hard to Love” czyli ich 22. utwór przekroczył 200...
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments