1. System Szkolnictwa

Schemat: 6-3-3-4, czyli:

6 lat obowiązkowej nauki w szkole podstawowej dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat


3 lata
 nauki w gimnazjum dla dzieci w wieku 12 do 14 lat

3 lata nauki w szkołach średnich dla młodzieży w wieku od 15 d 17 lat.

Młodzież może kontynuować naukę na uniwersytetach przez kolejne 4 lata lub w cztero-, trzy- lub dwuletnich kolegiach.

 

W podstawówkach program nauczania podzielony jest na 9 przedmiotów: etyka, język koreański, nauka o społeczeństwie, matematyka, nauki przyrodnicze (biologia, chemia, fizyka), wychowanie fizyczne, wychowanie muzyczne, wychowanie plastyczne i zajęcia praktyczno-techniczne.

Szkoły średnie podzielone są na dwie kategorie: licea ogólnokształcące oraz technika.W liceach ogólnokształcących naucza się różnorodnych przedmiotów z zakresu nauk humanistycznych, nauk społecznych oraz nauk przyrodniczych. Wśród nich znajdują się także sztuki piękne, wychowanie fizyczne i języki obce. Pod koniec liceum pisze się egzamin, coś w stylu naszej matury, tylko że przygotowania do niego zaczynają się już w połowie gimnazjum.

Technika natomiast koncentrują się na szkoleniu umiejętności praktycznych, w takich dziedzinach jak informatyka, księgowość, mechanika, rzemiosło, rolnictwo i gospodarka morska.

 

W Korei istnieje 5 kategorii szkół wyższych (około 80% tych szkół to uczelnie prywatne):

 1. dwu-/trzyletnie szkoły policealne;
 2. kolegia i uniwersytety z czteroletnim programem studiów licencjackich (sześcioletnim w wypadku szkół medycznych);
 3. wyższe szkoły pedagogiczne i kolegia nauczycielskie;
 4. kolegia teologiczne i seminaria duchowne;
 5. uniwersytety z programem studiów magisterskich.

 

Młodzież ma prawo wybierać między dwu-, trzy- i czteroletnimi studiami wyższymi, zgodnie ze swoimi aspiracjami i indywidualnymi możliwościami. Kandydaci podczas egzaminów wstępnych muszą wykazać się doskonałym przygotowaniem, jako że konkurencja jest ogromna.

Istnieją także szkoły specjalne dające dzieciom głuchym, niewidomym i z innymi ograniczeniami możliwość zdobycia wykształcenia podstawowego i gimnazjalnego. Nauczanie początkowe prowadzone jest w przedszkolach.

 

2. Przeciętny dzień w szkole średniej

Od 9 do 15 zajęcia w szkole (są też szkoły, w których lekcje zaczynają się nawet o 7). Oczywiście są przerwy i to dłuższe od naszych, czyli nie 10-minutowe. Mają jedną najdłuższą przerwę (niestety, nie wiem ile dokładnie ona trwa) na obiad, większość uczniów korzysta z niej na spanie. Pewnie sami dojrzeliście, oglądając dramy, że po lekcjach uczniowie sami muszą sprzątać klasy. W każdych szkołach są stołówki, oczywiście za jedzenie trzeba płacić. Potem dodatkowe zajęcia (każdy musi być na jakieś zapisany) i powrót do domu o 18 – w zależności od tego na ile i na jakie rodziców stać zajęcia dodatkowe. Szybki, byle jaki posiłek (choć w Korei sprawa związana z jedzeniem jest ważna), od 19-22 lekcje w szkole wieczorowej (nieobowiązkowa), powrót do domu i odrabianie podwójnej ilości zadań domowych, a potem krótki sen i znowu to samo. Właśnie tak mniej więcej wygląda życie Koreańskiego ucznia. A po co to wszytko? Aby za wszelką cenę zdać egzamin.

U nas, kiedy zaczynamy myśleć o przyszłości, gdzie będziemy pracować itp, jesteśmy wtedy mniej więcej w ostatniej klasie gimnazjum, a Koreańczycy myślą nad swoją pracą już w przedszkolu i wtedy zaczyna się u nich ciężka praca. Oczywiście są też tacy młodzi ludzie, którym wisi to gdzie będą pracować i jak skończą, więc odpuszczają sobie szkołę, jednak większość Azjatów poważnie traktuje naukę, a tym bardziej, że rodzice kładą na to wielki nacisk. Tam jest po prostu wyścig szczurów – toteż dlatego jest tam taki wysoki współczynnik samobójstw u młodzieży. Niektórzy nie wytrzymują presji. Polecam obejrzeć „School 2013”, gdzie reżyser ukazał w dramie wady koreańskiego szkolnictwa.

 

Kara w Koreańskiej szkole – czyli klękanie z podniesionymi rękoma, ukazana w dramie ” Unstoppable Marriage”

3. Testy, testy i co po nich?

Oczywiście testy są bardzo częste oraz przygotowują do matury. Taką małą ciekawostką jest też to, że co tydzień musisz pójść w sobotę do szkoły, co jest niewyobrażalne dla Polskich uczniów. Co się dzieje po liceum? A to już zależy od wyniku. Jeśli napisałeś maturę w miarę dobrze i dostałeś się na studia tam, gdzie chciałeś to już tylko pozostaje szczęście i gratulacje. Jesteś z siebie dumny i idziesz na studia, ale profesorowie nie raz narzekają, że uczniowie mają kiepskie wyniki, a jest to spowodowane tym, że teraz student może oddychać pełną piersią oraz nie martwi się już tak o naukę, więc spotyka się z przyjaciółmi, imprezuje, szuka pracy dorywczej, mniej więcej tak jak nasi studenci, ale jednak wróćmy do tych osób, którym nie poszło najlepiej na maturze. Niestety Azjaci bardzo biorą do siebie takie rzeczy, więc są załamani, a czasem nawet popełniają samobójstwa, żałując, że pieniądze ich rodziców, którymi zapłacili za zajęcia dodatkowe poszły na marne. Taka jest smutna rzeczywistość Koreańskich uczniów.

4. Wakacje

To zależy od szkoły. W szkołach podstawowych i gimnazjach wakacje zaczynają się w połowie lipca i kończą pod koniec sierpnia.
W szkołach wyższych: liceum, na studiach wakacje zaczynają się w czerwcu i kończą pod koniec sierpnia.
Inaczej niż u nas rok szkolny rozpoczyna się 3 marca (jeżeli nie jest to dzień wolny – sobota, niedziela) i kończy się wakacjami w czerwcu/lipcu – pierwszy semestr.
Drugi semestr rozpoczyna się pod koniec wakacji (koniec sierpnia) i kończy pod pod koniec lutego.
W Korei zimowa przerwa zaczyna się w grudniu (przed świętami) i kończy dopiero pod koniec stycznia – czyli jest znacznie dłuższa od naszej polskiej „przerwy świątecznej”.
Przez pierwsze 2 tygodnie lutego dzieci chodzą normalnie do szkoły, kolejne 2 tygodnie mają przerwę (takie nasze ferie), podczas której przygotowują się do nowego roku szkolnego.

 

5. Mundurki

Prawie wszyscy uczniowie koreańskich szkół noszą mundurki zwane ”gyobok”. Większość szkół podstawowych z wyjątkiem niektórych prywatnych, jednak noszenie ich jest ściśle kontrolowane z początkiem szkoły średniej i wzwyż. Stworzony został na podstawie zachodnich mundurków. Zwykle składa się z marynarki, krawatu i spódnicy dla dziewcząt i długich spodni dla chłopców.

W każdej szkole są inne mundurki, na których są plakietki z imieniem i nazwiskiem. Na niektórych jest nawet nazwa szkoły.

Im większy szkoła ma prestiż, tym mundurki są droższe i ładniejsze. Często zdarza się, że uczniowie mają trochę inne mundurki na zimę i na lato. Na lekcje wychowania fizycznego są specjalne stroje, pewnie zauważyliście to w dramach 😀

 

 

Idole w mundurkach

6. Klasy

W każdej klasie jest tablica, pojedyncze ławki z szafką otwieraną albo koszyczkiem pod ławką, telewizory (już w większości szkół plazmy), wiatraki/klimatyzatory, szafki na strój/książki/jedzenie.

 

7. Ciekawostki

Niektóre informacje mogą się powtórzyć z tym, co wyżej już napisałam:

 • W każdej szkole jest stołówka.
 • W każdej szkole jest biblioteka, w której uczniowie spędzają nawet wieczory, żeby się w niej uczyć.
 • Rano przed szkołą stoi dyżurujący nauczyciel, witający uczniów.
 • Za nieobecność w szkole nauczyciele kontaktują się z rodzicami (u nas to zazwyczaj olewają i nic nie robią ;D).
 • Zazwyczaj miejsca w klasie na samym przodzie zajmują najmądrzejsi.
 • Uczniowie często przynoszą sobie poduszki pod pupę 😀
 • Klasy sprzątają uczniowie.
 • W każdej klasie jest wybierany przewodniczący, który jest nazywany przedstawicielem klasy.
 • Gdy nauczyciel wchodzi do klasy, przewodniczący ma obowiązek wstać i powiedzieć „uwaga [ukłon]” i wszyscy się kłaniają mówiąc dzień dobry, i to samo gdy nauczyciel wychodzi ukłon-> do widzenia.
 • Współczynnik zdających szkoły to 97%.
 • Kary cielesne są dozwolone w 80% szkół (ponoć się to zmieniło i są już całkowicie zabronione).

 

Polecam obejrzenie filmu dokumentalnego o koreańskiej szkole

https://vimeo.com/26833191

Historię opowiada Amerykanka, która przeprowadziła się do Korei. Między innymi jest tam opowieść jednej z koreańskich uczennic, w której mówi, że jej koleżanka próbowała popełnić samobójstwo aż 4 razy. Była dobra w nauce, ale przez ten cały stres i codzienną gonitwę nie wytrzymała presji.


źródło: informacje z my-korean-soul, azjatycki-swiat-po-azjatycku

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments