Wraz z administracją K-POP LIVE POLSKA oraz naszą koleżanką Dagmarą przygotowaliśmy dla Was kolejny wywiad, tym razem z męską grupą DONGKIZ!

 

DONGKIZ to męska grupa spod Dongyo Entertainment, która zadebiutowała 24 kwietnia 2019 roku. W jej skład wchodzą: Wondae, Munik, Jaechan, Kyoungyoon oraz Jonghyeong. Niedawno grupa powróciła z singlem “Universe“, bardzo zachęcamy Was do zapoznania się z nim jak i z całą dyskografią.

Jest to drugi wywiad, który udało nam się przeprowadzić z grupą. Pierwszy miał miejsce jeszcze przed ich debiutem, więc zachęcamy również za zapoznania się z nim.
Na końcu wywiadu jest również krótka wiadomość, którą zespół nagrał specjalnie dla Polskich fanów! ❤

Zapraszamy Was do zapoznania się z wywiadem ❤

English and Korean translation below!
아래는 영어와 한국어 번역본!

.

Skąd wziął się pomysł na nazwę zespołu? Co oznacza “DONGKIZ”?

Wondae: Oznacza to 5 mężczyzn, którzy mogą występować na wschodzie, rozprzestrzenić się z Azji na cały świat. Agencja nazywa się Dongyo Entertainment. Nasi fani nazywali nas DONGKIZ, skrót od piosenki dla dzieci (동요 -> Dong Yo) Rookies (Dong + Kies). Niektórzy mówią, że to dlatego zostaliśmy DONGKIZ.

.Co zainspirowało Was do zostania idolami? Czy kiedykolwiek żałowaliście tej decyzji?

Wondae: Lubiłem tańczyć i śpiewać od najmłodszych lat. Więc naturalnie marzyłem o zostaniu piosenkarzem i zacząłem brać udział w przesłuchaniach. Ani przez chwilę nie żałowałem swojej decyzji. Jestem raczej szczęśliwy, że teraz spotykam wokół siebie dobrych ludzi.

Kyoungyoon: Kiedyś miałem ciężki okres w szkole. Kiedy słuchałem piosenki Park Hyo Shina “Beautiful Tomorrow”, bardzo mnie to pocieszało. Wtedy zdałem sobie sprawę, że siła muzyki jest niesamowita. Jest wielu ludzi, którzy potrzebują pocieszenia i są w trudniejszych chwilach niż ja. Postanowiłem więc zostać piosenkarzem jak Park Hyo Shin, który śpiewa piosenki, które pocieszają ludzi i stają się przyjaciółmi. Chciałem śpiewać piosenki, które pocieszają ludzi, więc zostałem piosenkarzem. Nigdy nie żałowałem ani nie będę żałować swojej decyzji!

Munik: Fajnie było wejść na scenę i wspólnie dzielić się energią. W rezultacie zacząłem tańczyć na poważnie i zacząłem marzyć. I nigdy nie żałowałem zbyt wiele, bo robię to, co chcę.

Jaechan: Bardzo podobało mi się to, że potrafię cieszyć ludzi muzyką, więc zacząłem być idolem! Myślę, że kłamstwem byłoby stwierdzenie, że tego nie żałowałem. Czasami to robiłem, ale zyskuję siłę, widząc Dongari, którzy mnie wspierają.

Jonghyeong: Kiedy byłem młody, chciałem być na scenie seniorów, których widziałem w telewizji, więc stałem się idolem. Nigdy nie żałowałem, ponieważ byłem szczęśliwy, że spełniłem swoje marzenie.

.

Jak zmieniło się Wasze życie po debiucie? Jak wspominacie okres bycia trainee?

Munik: Będąc świadomym tego, że są fani wspierający nas myślę, że możemy iść do przodu bez poddawania się, nawet jeśli mamy trudności. Staż trwał około półtora roku.

.

Jak zareagowali Wasi rodzice, kiedy powiedzieliście im, że chcecie zostać idolami?

Wondae: Kiedy po raz pierwszy usłyszeli, że chcę być idolem, poczuli się zakłopotani. Ale jak zawsze ufali mi i wspierali mnie. Myślę, że jestem im za to bardzo wdzięczny. Myślę, że dobrze jest jak najszybciej odnieść sukces.

.

Który taneczny/wokalny cover był dla Was najprzyjemniejszy do nauki?

Kyoungyoon: Myślę, że ciekawiej jest, kiedy uczę się śpiewać. Staram się zwracać większą uwagę, ponieważ muszę wspierać moje umiejętności, aby dostarczyć publiczności emocje, których chcę.

.

Czym moglibyście się zajmować, gdybyście nie zostali idolami?

Jaechan: Lubię komponować piosenki, prawdopodobnie ciężko bym nad nimi pracował!!

.

Która piosenka DONGKIZ jest waszą ulubioną?

Kyoungyoon: To “Lupin”. To pierwszy raz, kiedy DONGKIZ próbuje charyzmatycznej piosenki. Osobiście refren jest tak wciągający. Jeśli tego nie słyszeliście, posłuchajcie, proszę!

.Jaki koncept podoba Wam się najbardziej? Jaki chcielibyście przy następnym comebacku?

Jonghyeong: Lubię różnego rodzaju koncepcje, ale najbardziej lubię te ekscytujące, takie jak “Universe” i “Fever”. To sposób na odświeżenie moich emocji! Myślę, że następny comeback będzie ekscytującą piosenką.

.

Co lubicie robić w wolnym czasie? Jakie jest Wasze hobby?

Jonghyeong: W wolnym czasie chodzę na spacery, oglądam dramy, filmy, czytam książki lub słucham muzyki! Moje hobby to oglądanie seriali, filmów, czytanie książek i znajdowanie nowych piosenek.

.

Kto lub co jest Waszą inspiracją?

Wondae: Od młodości dorastałem z piosenkarzami takimi jak Bruno Mars i Beyonce, więc naturalnie się nimi inspiruję. Zacząłem podążać za ich stylem śpiewania. Staram się znaleźć wśród nich własny.

.

Co robicie, kiedy znajdujecie się w stresujących sytuacjach? Jak łagodzicie stres?

Jaechan: Kiedy jestem zestresowany, naprawdę potrzebuję trochę czasu w samotności. Uspokajam się podczas oglądania filmu lub zapełniania wolnego czasu.

.

Czy jest jakiś artysta (niekoniecznie z Azji) z którym chcielibyście współpracować?

Wondae: Naprawdę chciałbym współpracować z Bruno Marsem i Arianą Grande. Uwielbiam sposób, w jaki wyrażają swoje piosenki. Szczególnie Bruno Mars zainspirował mnie do zostania piosenkarzem.

Kyoungyoon: Jako grupa chciałbym pracować z Justinem Bieberem. Osobiście chciałbym komunikować się muzycznie z Jung Jaeilem.

Munik: Chciałbym zaśpiewać piosenkę z Bruno Marsem. Chcę nauczyć się wyjątkowego funkowego klimatu Bruno Marsa.

Jaechan: Justin Bieber!! Od młodości marzyłem o zostaniu piosenkarzem. Nadal jest moim wzorem do naśladowania. Chciałbym z nim kiedyś współpracować.

Jonghyeong: Osobiście bardzo lubię Troya Sivana i Ruel, więc jeśli maiłbym szansę, to chciałbym z nimi współpracować! W Korei MONSTA X! Naprawdę ich lubię.

.

Czy jest coś, czego zawsze chcieliście spróbować (jedzenie, aktywność), ale nie mogliście lub nie mieliście czasu?

Munik: Nauczyłem się gatunku locking, kiedy zadebiutowałem z “NOM”. Było bardzo fajnie. Od debiutu nie miałem czasu, więc chcę poznać inne gatunki taneczne, których się jeszcze nie uczyłem.

Jakie były Wasze marzenia w dzieciństwie i jakie macie teraz?

Jonghyeong: Kiedy byłem młody, marzyłem o zostaniu idolem, ale chciałem być też psychiatrą lub psychologiem. Teraz pandemia COVID-19 jest coraz dłuższa i mam marzenie, aby spotkać się z fanami z całego świata.

.

Jaka jest pierwsza rzecz, którą chcecie zrobić po zakończeniu pandemii?

Munik: Chcę słuchać fan chantów w programach muzycznych i cieszyć się sceną. Chcę swobodniej się komunikować. Jest mi jeszcze bardziej smutno, bo to były rzeczy, które brałem za oczywiste.

.

Czy jest jakieś miejsce lub jedzenie w Korei, które polecacie?

Wondae: Chcę polecić Stację Gangnam. Bardzo lubię chodzić do miejsc, w których jest dużo ludzi, kiedy jadę do innych krajów. Możecie bezpośrednio zobaczyć, jak żyją ludzie w tym kraju. W każdym zakątku jest wiele ukrytych tteokbokki, lodów i hot dogów. Myślę, że takim miejscu są naprawdę dobre restauracje. Polecam stację Gangnam!

Kyoungyoon: Jeśli przyjedziesz do Korei, polecam udać się do Pałacu Gyeongbokgung! W pobliżu Pałacu Gyeongbokgung można wypożyczyć tradycyjny koreański kostium Hanbok, więc noście ładny Hanbok i twórzcie dobre wspomnienia w Pałacu Gyeongbokgung!

Munik: Chciałbym, abyście odwiedzili moje rodzinne miasto, Busan. Możecie zobaczyć morze, odświeżyć się i spróbować pysznego jedzenia, takiego jak owoce morza w Busan.

Jaechan: Polecam smażony ryż kimchi! Czasami mam ochotę na pikantne jedzenie. To menu, które trzeba zjeść. To naprawdę pyszne, jeśli położycie smażone jajka na ciepłym smażonym ryżu.

Jonghyeong: Chciałbym polecić miejsce o nazwie Rzeka Han w Korei. Rzeka Han to jedyne miejsce, które cię leczy i sprawia, że czujesz się spokojny. Bardzo się ucieszę, jeśli zjecie tam ze mną ramen.

.

Czy wiecie cokolwiek o Polsce? Jakieś zwroty, osoby, miejsca?

Wondae: Nauczyłem się już podstaw fraz w szkole. Dzień dobry? Pamiętam kilka rzeczy.

Kyoungyoon: Jeśli chodzi o polskich muzyków, to muzycy światowej klasy i moi ulubieni muzycy! Przypomina mi Chopina. Spośród piosenek Chopina najbardziej lubię “Fantaisie-Impromptu”! A słyszałem, że miejsce urodzenia Chopina jest zachowane. Jeśli będę mieć szansę, to naprawdę chcę tam pojechać.

Munik: Wiem, że w Polsce jest wiele znanych parków, ale szczególnie lubię otwarte miejsca, więc chcę iść do parku i podziwiać krajobrazy.

Jaechan: Słyszałem, że Polska słynie ze swoich potraw!!! Jeśli mółgbym pojechać do Polski, to powinienem kupić kilka porcji.

Jonghyeong: Wiem o Warszawie, stolicy. Wiem, że jest wiele atrakcji turystycznych i słynne Muzeum Chopina!

.

Czy chcielibyście powiedzieć na koniec coś więcej do siebie? Jakieś ostatnie słowa dla fanów z Polski?

Wondae: Fani z Polski! Byłbym bardzo szczęśliwy, gdybyśmy mieli okazję kiedyś wystąpić w Polsce. Będę ciężej pracował i zostanę artystą, który nie będzie nieśmiały! Miejcie nas na oku!

Kyoungyoon: Nie mogę teraz osobiście spotkać się z polskimi fanami, ale polecę tam, jak tylko sytuacja COVID-19 się uspokoi i będę miał szansę poznać polskich fanów! Do tego czasu, proszę, bądźcie zdrowi i bardzo kochajcie DONGKIZ!

Munik: Odwiedzimy Polskę, więc proszę czekajcie na nas do tego czasu. Zrobimy co w naszej mocy, aby dać wam więcej szczęścia. Proszę, czekajcie na to.

Jaechan: DOGNKIZ nie było jeszcze w Polsce, ale mam nadzieję, że będziemy mogli spędzić czas z polskim Dong-ari w Polsce. Uważajcie na Corone i bądźcie zdrowi!!

Jonghyeong: Chcę abyście powtarzali sobie, aby zawsze żyć szczęśliwie i zdrowo! Nasi fani z Polski, jestem pewien, że wszyscy jesteście zmęczeni z powodu trudnej sytuacji. Chcę Was jak najszybciej zobaczyć w Polsce. Rozweselmy się razem do tego dnia 🙂

.


ENGLISH

Q: Where did the idea for the band name come from? What does “DONGKIZ” mean?

Wondae: It means that 5 men who can play in the east will spread from Asia to the world. The company’s name is Dongyo Entertainment. Our fans called us DONGKIZ, short for Children’s song(동요 ->Dong Yo) Rookies(Dong + Kies). Some say that’s why I became DONGKIZ.

Q: What inspired you to become idols? Have you ever regretted that decision?

Wondae: I liked dancing and singing since I was young. So I naturally dreamed of becoming a singer and started auditioning. I’ve never regretted my decision for a moment. I’m rather happy to meet good people around me right now.

Kyoungyoon: There was a time when I had a hard time in school. When I listened to Park Hyo Shin’s song, “Beautiful Tomorrow,” it comforted me a lot. At that time, I realized that the power of music was amazing. There are many people who need comfort and in more hard time than I was. So, I decided to be a singer Like Park Hyo Shin who sings songs that comforts people and becomes friend. I want to sing a song that comforts people, So I became a singer. I’ve never regretted or will ever regret my decision!

Munik: It was so nice to go up on stage and share the heat together. As a result, I started dancing in earnest, and I had a dream. And I’ve never regretted much because I’m doing what I want to do.

Jaechan: I really liked the fact that I can entertain people with music, so I started being an idol! I think it would be a lie to say that I haven’t regretted it. I’ve done that sometimes, but I gain strength from seeing Dong-ari who supports me.

Jonghyeong: When I was young, I wanted to be on the stage of the seniors I saw on TV, so I became an idol. I have never regretted because I was so happy to achieve my dream.

.

Q: How did your life after your debut? How do you remember the period of being trainess?

Munik: Thinking that there are fans who always support us, I think we can move forward without giving up even if we have difficulties. The trainee period was about a year and a half.

.

Q: How did your parents react when you told them you wanted to be idols?

Wondae: When they first heard that I wanted to be an idol, they felt embarrassed. But as always, they trusted me and supported me. I think I’m very grateful for that. I think it’s good to parents to succeed as soon as possible. I think it’s good to be successful as soon as possible.

.

Q: Which dance / vocal cover was the most enjoyable for you to learn?

Kyoungyoon: I think it’s more interesting when I learn how to sing. I think I’m trying to pay more attention because I have to support my skills to deliver the emotions I want to the public.

.

Q: What would you be doing if you hadn’t become idols?

Jaechan: I like to compose songs, so I think I’ve probably worked hard on them.

.

Q: Which DONGKIZ song is your favorite?

Kyoungyoon: It’s “Lupin”. It’s DONGKIZ’s first time trying a charismatic song. Personally, the chorus part is so addictive. If you haven’t heard it, please listen to it!

Q: What concept do you like the most? What would you like for your next comeback?

Jonghyeong: I like all kinds of concepts, but I like exciting concepts like “Universe” and “Fever” more. It’s a way to refresh my excitement! I think the next comeback will be an exciting song.

.

Q: What do you like to do in your spare time? What is your hobby?

Jonghyeong: I go for a walk in my free time, watching dramas, movies, reading books, or listening to music! My hobbies are watching dramas, movies, reading books, and finding new songs.

.

Q: Who or what is your inspiration?

Wondae: Since I was young, I’ve grown up with singers like Bruno Mars and Beyonce, so I naturally get inspired by them. I started to follow his singing style and singing style. I’m trying to find my own among them.

.

Q: What do you do when you are in stressful situations? How do you overcome stress?

Jaechan: When I’m stressed out, I really need some time alone. I have to calm down while watching a movie or doing a killing time.

.

Q: Is there any artist (not necessarily from Asia) you would like to collaborate with?

Wondae: I really want to work with Bruno Mars and Ariana Grande. I love the way they express their songs. Bruno Mars especially inspired me to become a singer.

Kyoungyoon: As a group, I’d like to work with Justin Bieber. Personally, I want to communicate musically with Jung Jaeil.

Munik: I want to sing a song with Bruno Mars. I want to learn Bruno Mars’ unique funky vibe.

Jaechan: Justin Bieber!! I’ve been dreaming of becoming a singer since I was young. He’s still my role model. I want to work with him someday.

Jonghyeong: Personally, I really like Troyesivan and Ruel, so if I have a chance, I’d like to work with them! In Korea, MONSTA X! I really like it.

.

Q: Is there something you’ve always wanted to try (food, activity) but haven’t dared or didn’t have time to do?

Munik: I learned the genre of locking when I debuted with “NOM”. It was so much fun. I haven’t had time since my debut, so I want to learn other dance genres that I haven’t learned.

Q: What were your childhood dreams and what dreams do you have now?

Jonghyeong: I had a dream of becoming an idol when I was young, but I also wanted to be a psychiatrist or a psychologist. Now, Corona is getting longer and I have a dream to go to meet fans from all over the world.

.

Q: What is the first thing you want to do after the pandemic ends?

Munik: I want to listen to our fan chant on music shows and enjoy the stage. I want to communicate more freely. I feel even more sad because they are things that I used to do for granted.

.

Q: Is there any places or food in Korea that you recommend?

Wondae: I want Gangnam Station. I really like to go to places where there are a lot of people when I go to other countries. You can directly see how people in that country live. There are many hidden tteokbokki, sundae, and hot dogs(these are the food in Korea) in every corner. I think this kind of place is a real good restaurant. I recommend Gangnam Station!

Kyoungyoon: If you come to Korea, I recommend you to go to Gyeongbokgung Palace! There is a traditional Korean costume, Hanbok rental near Gyeongbokgung Palace, so wear pretty Hanbok and make good memories at Gyeongbokgung Palace!

Munik: I want you to visit my hometown, Busan. I want to see the sea and get refreshed and try delicious food like seafood in Busan.

Jaechan: I recommend kimchi fried rice! Sometimes I crave spicy food. It’s a must-eat menu. It’s really good with fried eggs on top of warm fried rice.

Jonghyeong: I would like to recommend a place called Han River in Korea. Han River is the only place that heals you and makes you feel at peace. I’m so happy if you eat ramen with me there.

.

Q: Do you know anything about Poland? Any phrases, people, places?

Wondae: I learned basic phrases at school before. Dzień dobry? I remember a few things.

Kyoungyoon: When it comes to Polish musicians, they are world-class musicians and my favorite musicians! It reminds me of Chopin. Among Chopin’s songs, I like ‘Instant Fantasy’ the most! And I heard Chopin’s birthplace is still preserved. If I have a chance, I really want to go there.

Munik: I know there are many famous parks in Poland, but I especially like open places, so I want to go to the park and enjoy the scenery.

Jaechan: I heard that Poland is very famous for its dishes!!! If I can go to Poland, I should buy some bowls.

Jonghyeong: I know about Warsaw, the capital city. I know there are many tourist attractions and famous musician Chopin Museum!

.

Q: Would you like to say something more from Yourself? Any last words for fans from Poland?

Wondae: Fans in Poland! I’d be very happy if we had the opportunity to perform in Poland someday.I’ll continue to work harder and become an artist who won’t be shy! Please keep an eye on us!

Kyoungyoon: I can’t meet Polish fans in person right now, but I’ll fly as soon as the COVID-19 situation calms down and I have a chance to meet Polish fans! Until then, please stay healthy and love DONGKIZ a lot!

Munik: We’ll visit in Poland. Please wait until then. We’ll do our best to give you more happiness. Please look forward to it.

Jaechan: DONGKIZ hasn’t been to Poland yet, but I hope we can spend time with Polish dong-ari in Poland. Watch out for Corona and stay healthy!

Jonghyeong: I want to tell myself to always live happily and healthily! And our fans in Poland, I’m sure you’re all tired because of the tough situation. I want to see you in Poland as soon as possible. Let’s cheer up together until that day 🙂

.


KOREAN

그룹 이름에 대한 아이디어는 어디에서 나온 것인가요? ‘DONGKIZ’가 무슨 뜻인가요?

원대 : 동쪽에서 놀 줄 아는 남자 5명이 아시아에서 세계로 뻗어 나가겠다는 의미를 담고 있어요. 회사 이름이 동요엔터테인먼트인데, 팬분들이 저희를 동요 루키즈를 줄여서 동키즈라고 부르셨거든요. 그래서 동키즈가 됐다는 말도 있어요!

무엇이 당신을 아이돌이 되게 했습니까? 그 결정을 후회한 적이 있나요?

원대 : 어릴 적부터 춤추고 노래 부르는 걸 좋아했어요. 그러다 보니 자연스럽게 가수를 꿈 꿨고, 오디션을 보러 다니기 시작했죠. 전 단 한 순간도 제 결정에 대해 후회한 적이 없어요. 오히려 지금 곁에 있는 좋은 사람들을 만날 수 있어서 행복해요.

경윤 : 학창시절 심적으로 많이 힘들었던 때가 있었는데 우연히 박효신 선배님의 ‘beautiful tomorrow’ 라는 곡을 듣게 되면서 굉장히 큰 위로와 힘이 되어주었는데 그때 ‘음악의 힘이 정말 대단하구나’ 라고 몸소 느끼게 되었습니다. 그래서 ‘나보다 더 힘들고 위로가 필요하신 분들이 많을 텐데 나도 박효신이라는 가수처럼 위로가 되고 친구가 되어주는 노래를 하고싶다.’ 라는 마음을 굳히고 이렇게 가수가 되었습니다. 아직까지 제 결정에 후회한 적도 후회하지도 않을 거예요!

문익 : 무대를 올라서 함께 열기를 나누는 것이 너무 좋았고 그로 인해 춤을 본격적으로 추게 되면서 꿈을 꾸었던 것 같아요. 그리고 제가 하고 싶은 일을 하고 있기 때문에 크게 후회한 적은 없어요.

재찬 : 음악으로 사람들을 즐겁게 해줄 수 있다는 사실이 정말 좋아서 아이돌을 시작하게 되었습니다!! 사실 후회를 안 해봤다고 하면 거짓말일 거 같아요. 가끔 그런 적은 있지만 응원해주시는 아리들을 보며 힘을 얻어요!

종형 : 어릴 적 티비에서 보던 선배님들의 무대에 제가 직접 올라가보고 싶어 아이돌이 되게 했습니다. 꿈을 이룬 게 너무 행복해서 후회한 적은 없습니다. When I was young, I wanted to be on the stage of the seniors I saw on TV, so I became an idol. I have never regretted because I was so happy to achieve my dream.

.

데뷔 후 생활은 어땠나요? 연습생 기간은 어땠나요?

문익 : 확실히 항상 응원해 주시는 팬분들이 옆에 있다고 생각하니 좀 어려운 부분이 생기더라도 포기하지 않고 나아갈 수 있는 것 같아요. 연습생 기간은 1년 6개월 정도 했어요.

.

아이돌이 되고 싶다고 말했을 때 부모님은 어떤 반응을 보였나요?

원대 : 처음 제가 아이돌을 하고싶다는 얘기를 들었을 땐, 당황하는 것 같았어요. 근데 어느 때와 다름 없이, 저를 믿고 지지해 주셨죠. 그 점은 매우 고마운 것 같아요. 하루 빨리 성공하는 게 효도하는 거라고 생각해요.

.

춤과 보컬 커버 중 배우는 것이 가장 즐거운 것은 무엇인가요?

경윤 : 보컬을 배울 때 더 흥미 있는 것 같아요. 제가 원하는 감정을 노래에 실어 대중들에게 전달하려면 실력도 충분히 받쳐줘야 하기 때문에 더 신경 쓰려고 하는 것 같아요.

.

아이돌이 되지 않았다면 무엇을 하고 있을 것 같나요?

재찬 : 저는 작곡하는 것을 좋아해서 아마 작곡을 계속 열심히 하지 않았을까 생각해요!!

.

DONGKIZ 노래 중 어느 노래를 가장 좋아합니까?

경윤 : Lupin입니다. 저희 DONGKIZ가 처음으로 카리스마 있는 곡을 시도했던 곡 이기도 하고 개인적으로 후렴구 부분이 너무 중독적이어서 혹시나 폴란드 팬 분들 중에서 못 들어 보신 분은 꼭 들어 보세요!

어떤 컨셉을 가장 좋아하시나요? 다음 컴백을 위해 무엇을 하고 싶으신 가요?

종형 : 전 모든 컨셉을 다 좋아하는데 그래도 Universe, Fever 같은 신나는 컨셉을 더 좋아하는 것 같아요. 저의 흥을 깨울 수 있거든요! 다음 컴백도 신나는 곡이지 않을까.. 생각을 해요.

.

여가 시간에 무엇을 하시나요? 취미는 무엇입니까?

종형 : 전 여가시간에 드라마, 영화를 보거나 책을 읽거나 음악 들으며 산책가요! 취미는 드라마, 영화, 책 보기, 새로운 곡 찾아 듣기입니다.

.

노래 영감은 누구 또는 무엇입니까?

원대 : 어릴 때부터 Bruno Mars, Beyonce 와 같은 가수 분들을 보고 크다 보니 자연스럽게 이 분들에게서 영감을 많이 받는 것 같아요. 창법이나 노래 스타일도 따라 가게 되더라고요. 그 중에서 저만의 것을 찾으려고 노력 중이에요!

.

스트레스를 받는 상황이 있을 때 무엇을 하나요? 스트레스를 어떻게 극복합니까?

재찬 : 저는 스트레스 받으면 조금 오랫동안 진짜 혼자만의 시간이 필요해요. 영화를 보거나 킬링 타임을 하면서 진정을 시켜주어야 해요.

.

함께 작업하고 싶은 아티스트 (꼭 아시아가 아닌) 가 있습니까?

원대 : Bruno Mars 그리고 Ariana Grande와 꼭 함께 작업해보고 싶어요. 그 분들이 노래를 표현하는 방식들이 너무 좋거든요. 브루노 마스는 특히나 제가 가수가 되게끔 영감을 준 가수이기도 해요.

경윤 : 단체로는 ‘저스틴 비버’ 가수 분과 함께 해 보고싶고

개인적으론 ‘정재일’ 작곡가님과 함께 음악적 소통을 해보고 싶어요!

문익 : 저는 Bruno Mars님과 함께 노래를 불러보고 싶습니다. Bruno Mars님의 특유의 펑키한 느낌을 배우고 싶습니다

재찬 : 저는 저스틴 비버요!! 어렸을 때부터 저스틴 비버를 보면서 가수의 꿈을 키워왔고 지금도 저의 롤 모델이기 때문에 언젠간 같이 한번 작업해보고 싶어요

종형: 전 개인적으로 Troye sivan님과 Ruel님을 정말 좋아해서 기회가 된다면 같이 작업해보고 싶어요! 한국에선 MONSTA X 선배님이요! 제가 정말 좋아하거든요!

.

할 용기가 없거나 할 시간이 없어서 시도하지 못한 것들이 있나요?

문익 : ‘NOM’ 이라는 곡으로 데뷔를 하면서 락킹이라는 장르를 배웠는데 그게 너무 재미있었어요. 데뷔 이후로는 시간이 없어서 못 했지만 배워보지 못한 다른 춤 장르들을 배워보고 싶어요.

어린 시절의 꿈은 무엇이었고 지금은 어떤 꿈이 있습니까?

종형 : 어릴 적에 아이돌이란 꿈도 있었지만 정신과 의사나 심리상담사가 되고 싶었어요. 지금은 코로나가 괜찮아지고 여러 나라에 계신 팬 여러분들을 만나러 가고 싶은 꿈이 있어요

.

코로나가 끝난 후 가장 먼저 하고 싶은 것은 무엇인가요?

문익 : 음악방송에서 팬분들의 응원법을 들으면서 무대를 즐겨보고 팬미팅도 더 자유롭게 의사 소통하며 하고 싶어요. 이전에는 당연하게 하던 것들이라 더 아쉽게 느껴져요.

.

한국에 추천할 만한 곳이나 음식이 있나요?

원대 :  저는 강남역이요. 전 다른 나라에 가면 사람들이 엄청 많은 곳에 가는 걸 정말 좋아해요. 그 나라 사람들이 어떻게 사는지 직접적으로 알 수 있거든요. 구석구석에 숨겨진 떡볶이나 순대, 핫도그가 많아요(these are the food in Korea). 저는 이런 곳이 진정한 맛집이라고 생각해요. 강남역 추천합니다!

경윤 : 한국에 오시게 된다면 경복궁에 가보시는 걸 추천 드려요! 경복궁 근처에 한국 정통 의상인 한복대여 해주는 곳도 있으니까 예쁜 한복입고 경복궁에서 좋은 추억 만들어가세요!

한국에 오시게 된다면 경복궁에 가보시는 걸 추천 드려요! 경복궁 근처에 한국 정통 의상인 한복대여 해주는 곳도 있으니까 예쁜 한복입고 경복궁에서 좋은 추억 만들어가세요!

문익 : 저의 고향인 부산에 와 보셨으면 좋겠어요. 바다도 보면서 힐링하고 부산에서 해산물 같은 맛있는 음식도 먹어보면 좋겠어요.

재찬 : 저는 김치볶음밥을 추천합니다! 가끔씩 매운게 당기는 날이 있는데 그럴때마다 꼭 먹는 메뉴에요. 따뜻한 볶음밥 위에 달걀 프라이를 얹어 먹으면 정말 맛있어요.

종형 : 한국에 한강이라는 장소를 추천하고 싶어요. 한강이라는 그 장소만으로 힐링이 되고 마음이 평온해지거든요. 거기서 라면을 같이 먹어주면 정말 행복하답니다.

.

폴란드에 대해 아는 것이 있나요? 문구, 사람, 장소?

원대 : 예전에 학교에서 기초 회화를 배웠던 적은 있어요. Dzień dobry? 기억나는 게 소수이긴 하지만요.

경윤 : 폴란드의 음악가 하면 세계적인 음악가이고 제가 좋아하는 음악가! ‘쇼팽’이 생각나는데요. 저는 쇼팽의 곡 중에서도 ‘즉흥환상곡’을 가장 좋아해요! 그리고 아직까지 ‘쇼팽’의 생가가 보존되어 있다고 들었어요. 기회가 된다면 꼭 가보고 싶어요.

문익 : 폴란드에 유명한 공원이 많다고 알고 있는데 제가 특히 탁 트인 장소를 좋아하기 때문에 공원에 가서 여유롭게 경치를 구경하며 앉아있고 싶어요.

재찬 : 폴란드가 그릇이 엄청 유명하다고 들었어요!!! 만약 폴란드를 갈수있게된다면 그릇을 몇개 사와야겠어요.

종형 : 수도인 바르샤바에 대해서 알고 있어요. 거기에 관광지도 많고 유명하신 음악가 쇼팽 박물관이 있다고 알고 있거든요!

수도인 바르샤바에 대해서 알고 있어요. 거기에 관광지도 많고 유명하신 음악가 쇼팽 박물관이 있다고 알고 있거든요!

.

자신으로부터 하고 싶은 말이 있나요? 폴란드에서 온 팬들에게 마지막으로 할 말이 있나요?

원대 : 폴란드에 계신 팬 여러분! 저희가 언젠가 폴란드에서 공연할 기회가 있었으면 정말 행복하겠네요ㅎㅎ 앞으로도 더 열심히 해서 부끄럽지 않은 아티스트가 되겠습니다! 지켜봐 주세요!

경윤 : 현재로선 폴란드 팬분들과 직접 만나지 못 하지만 코로나19사태가 진정되고 폴란드 팬 분들을 만날 수 있는 기회가 생기면 바로 날아가겠습니다!

그때까지 건강하시고 DONGKIZ많이 사랑해 주세요~!

문익 : 저희 DONGKIZ도 꼭 폴란드에 방문할 테니 그때까지 조금만 기다려 주시고 저희에게 힘을 주시는 만큼 더 큰 행복을 드릴 수 있게 열심히 할 테니 많이 지켜봐 주세요

재찬 : 저희 동키즈가 아직 폴란드에는 가본적이 없지만 꼭 폴란드에서도 폴란드 아리분들과 함께 할 수 있는 시간이 있었으면 좋겠어요. 코로나 조심하시구 건강하세요!!

종형 : 스스로에게 항상 즐겁고 건강하게 생활하라고 이야기해주고 싶어요! 그리고 폴란드에 계신 팬 여러분 지금 모두가 힘든 상황으로 인해 많이 지쳐계실텐데 하루 빨리 상황이 좋아져서 직접 폴란드에서 여러분을 만나고 싶어요. 그날까지 우리 함께 힘내보아요 🙂

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
재인:)
재인:)
16 dni temu

Świetny wywiad:) Mam na dzieje, że pandemia szybko się skończy i będziemy mogli jak najszybciej zobaczyć Dongkiz

Karolcia it's me❤
13 dni temu

Kolejny wywiad dla Polski, bardzo dziękuję za możliwość lepszego poznania chłopaków.❤