Dwa dni temu pojawiły się doniesienia o kanadyjskim aktorze, który przeszedł 12 operacji plastycznych, aby przypominać Jimina z BTS i zmarł w szpitalu w Korei. W dniu 25 kwietnia brytyjski portal informacyjny Daily Mail poinformował, że kanadyjski aktor Saint Von Colucci (w wieku 22 lat) zmarł rano 23 kwietnia w szpitalu w Korei Południowej z powodu powikłań po operacji plastycznej, którą przeszedł kilka miesięcy wcześniej.
Dzień później portal informacyjny zdjął artykuł po tym, jak okazało się, że wiadomość była oszustwem i nie było potwierdzenia o zgonie kanadyjskiego aktora w Korei Południowej. Jednak informacja ta rozprzestrzeniła się jak pożar, a różne media w Korei i na całym świecie (w tym TMZ i PageSix) się o niej rozpisywały.
The "Saint Von Colucci" fake Jimin wannabee IG page is not just private, it's now offline, again. The HYPE IG page has also gone private. No shred of evidence suggests it is real. I've looked at all the facts available.
— Raphael Rashid (@koryodynasty) April 26, 2023
I'm concluding that it is fake news, and an elaborate hoax.
Nawet nie jest jasne, czy rzeczywiście istnieje osoba o imieniu Saint Von Colucci. Ponadto, jego rzekomy publicysta Eric Blake nie istnieje na żadnym z mediów społecznościowych ani w sieci. Nie ma śladu Saint Von Colucci, który rzekomo działał od 2019 roku, oprócz angielskiego artykułu informującego o jego debiucie w przemyśle K-pop z albumem „T1K T0K H1GH SCH00L”. Jednak to album, którego nie ma na żadnej z południowokoreańskich stron streamingowych, takich jak Genie czy Melon.
Dodatkowo, jednostka dochodzeniowa policji miejskiej w Seulu zajmująca się przestępstwami z użyciem przemocy poinformowała, że taki przypadek nie został jeszcze zgłoszony i że żaden związek z incydentem ze zgonem nie został potwierdzony. Ambasada Kanady w Korei obecnie pracuje nad zweryfikowaniem faktów. Ambasada oświadczyła, że: „Globalne sprawy Kanady są świadome doniesień o śmierci Kanadyjczyka w Korei Południowej i pracują nad potwierdzeniem informacji. Obecnie nie są dostępne żadne dalsze informacje„.
Jeden dziennikarz spekuluje, że źródłem artykułu Daily Mail było w rzeczywistości działanie sztucznej inteligencji z wygenerowanymi przez nią obrazami i treścią. Raphael Rashid stwierdził:
„Weszliśmy teraz w erę fałszywych informacji generowanych przez AI. Jest to realne i ma poważne implikacje, zwłaszcza dla dziennikarzy. Pomyśl o tym: jeśli każdy może tworzyć wiadomości, które są przekonujące i obrazy, które są wiarygodne wszystko za pomocą kilku kliknięć i wprowadzać w błąd wszystkich w procesie, jak możemy ufać temu, co widzimy i czytamy online? Jak możemy oddzielić prawdę od fikcji, zwłaszcza gdy generowana fałszywa treść jest tak zaawansowana?„
I dołączył obrazy raportu Daily Mail o kanadyjskim aktorze.
W miarę jak ludzie coraz częściej narażeni są na potencjalne sztucznie generowane oszustwa, mogą tracić zaufanie do wiarygodnych źródeł informacji, co utrudnia rozróżnienie między faktami a fikcją.
1/ We have now entered the era of fake news generated by AI. It’s real, and the implications are serious, especially for journalists. Think about it: if anyone can create news stories that are convincing, and images that are believable *all with just a few clicks* and fool https://t.co/zsoic7xsFN
— Raphael Rashid (@koryodynasty) April 26, 2023
Źródło: [1]
Moderator: Koshi
Edytor: Grazia