Korea Południowa dokonała rewolucji w sposobie liczenia wieku, co oznacza, że wszyscy obywatele tego kraju obudzili się o co najmniej rok młodsi. Nowe prawo, które weszło w życie w środę (28 czerwca) dostosowuje tradycyjne metody liczenia wieku do standardów międzynarodowych i ma na celu uniknięcie „niepotrzebnych kosztów społecznych i ekonomicznych”, generowanych przez tradycyjne metody.
Przez wiele lat Korea Południowa stosowała dwa tradycyjne systemy liczenia wieku, które odbiegały od międzynarodowych standardów. Jeden z tych systemów uznawał, że Koreańczycy z południa mają jeden rok po urodzeniu, licząc czas spędzony w łonie matki. Drugi system liczenia wieku polegał na zaliczaniu roku każdego pierwszego dnia stycznia, zamiast w dniu urodzin. Te różnice w obliczaniu wieku stworzyły wiele trudności, m.in. w zakresie wypłat z tytułu ubezpieczenia oraz określania uprawnień do rządowych programów pomocowych.

Nowe prawo znosi te tradycyjne metody liczenia wieku i wprowadza system oparty na dacie urodzenia, który jest powszechnie stosowany w innych krajach. W praktyce oznacza to, że każda osoba w Korei Południowej będzie młodsza o rok.
Decyzja o zmianie wieku spotkała się z poparciem społeczeństwa koreańskiego. Wprowadzenie nowego systemu wiekowego ma również pozytywne skutki dla obywateli podróżujących za granicę. Dotychczas Koreańczycy musieli tłumaczyć swoją „koreańską liczbę lat” obywatelom innych krajów, co było źródłem nieporozumień i trudności administracyjnych. Teraz, korzystając z międzynarodowego standardu, będą mogli używać powszechnie zrozumiałego wieku opartego na dacie urodzenia.
Sektor medyczny Korei Południowej już przyjął międzynarodowy system wiekowy, co oznacza, że lekarze będą teraz używać tego standardu w swojej pracy. Ta zmiana jest również częścią szerszego trendu w Azji Wschodniej, gdzie wiele krajów porzuciło tradycyjne metody liczenia wieku na rzecz międzynarodowych standardów.
Zmiana wieku w Korei Południowej ma duże znaczenie dla społeczeństwa tego kraju. Nie tylko obniża wiek wszystkich obywateli, ale również wpływa na ich identyfikację społeczną i prawną. Mimo że niektóre istniejące przepisy wciąż opierają się na tradycyjnych systemach liczenia wieku, wprowadzenie nowego prawa stanowi ważny krok w kierunku standaryzacji i dostosowania do globalnych norm.
Źródło: (1), opracowanie własne
Moderator: MiTien
Edytor: Koshi