Albumy k-popowe znacznie różnią się od albumów muzycznych, jakie powszechnie są nam znane. Na album nie składa się sama płyta z piosenkami w plastikowym opakowaniu czego można by się spodziewać. K-popowe albumy kryją często wiele niespodzianek i ciekawych gadżetów, idealnych dla fana danego zespołu czy wokalisty.

Poprzednie artykuły zostały poświęcone rodzajom albumów i wersjom w jakich można je nabyć. Teraz przyszedł czas na ciąg dalszy tej serii, a mianowicie na opisanie tego, co kryją takie albumy. Zapraszam do przeczytania artykułu, w którym dowiecie się nieco o dodatkach jakie pojawiają się w k-popowych albumach! Tutaj skupimy się na standardowych i powszechnie występujących dodatkach, ale już niedługo będziecie mieli możliwość przeczytać trochę informacji o tych „innych” niestandardowych.

1.Photocard

Jest to karta ze zdjęciem piosenkarza i może przybierać różne formy — w tym wersje przezroczyste i soczewkowe. Jeśli album został wydany przez zespół będzie to zdjęcie jednego członka zespołu, a jeśli jest to album solowy – zdjęcie solisty. Do albumu zazwyczaj dołączane są dwie karty, ale może ich być więcej lub mniej. Są one wkładane losowo, dlatego w przypadku albumu grupy nie wiemy na czyje zdjęcie trafimy. W przypadku albumu solisty jest to losowa karta z jednym z jego zdjęć np. jedno z 12 możliwych.

Na odwrocie takiej karty często widnieje wydrukowany autograf osoby ze zdjęcia, krótka wiadomość bądź logo zespołu/wokalisty. W przypadku solowego albumu zasada jest taka sama.

Brak opisu.

2. Stand card

Czyli nic innego jak karty ze zdjęciem idola bądź solisty, z tą jednak różnicą, że takie karty posiadają możliwość ich złożenia i postawienia.

Brak opisu.

3. Photobook

Czyli książka ze zdjęciami zespołu lub wokalisty. Zawiera ona zdjęcia zespołu jak i jego poszczególnych członków utrzymane w klimacie danego albumu. W przypadku albumu solisty photobook zawiera jego zdjęcia zgodne z konceptem wydanego albumu.

Zazwyczaj photobook oprócz samych zdjęć zawiera także listę utworów znajdujących się na albumie, teksty piosenek oraz wiadomości i podziękowania od członków zespołu lub od solisty.

Brak opisu.

4. Lyrics book

Czyli książka/broszura z tekstami piosenek. Zdarza się także, że do albumu zostaje osobno dołączona książka z tekstami utworów z danego albumu. Jest to jednak rzadkość, zazwyczaj jest ona połączone z photobookiem. Jeśli jednak taka książka jest, to znajdziemy w niej również dodatkowe zdjęcia członków zespołu lub solisty. Podana zostaje także informacja, kto jest autorem poszczególnych piosenek, melodii i słów.

Brak opisu.

5. Pocztówka

Coraz częściej do albumu dołączona zostaje pocztówka ze zdjęciem losowego członka zespołu, zdjęcia grupowego zespołu bądź solisty. Jest ona większa od karty, zazwyczaj o wymiarach 770mm x 526mm. Oprócz samego zdjęcia na drugiej stronie możemy znaleźć cytat z piosenki z albumu, wiadomość od idola lub autograf. Liczba pocztówek zawartych w albumie może się również różnić, niektóre albumy zawierają jedną lub dwie pocztówki, podczas gdy inne mogą zawierać cały zestaw zdjęć każdej osoby z zespołu.

Brak opisu.

6. Stickers /Hand lettering stickers

Czyli zestaw naklejek z odręcznie stworzonymi przez artystów napisami. W skład takich naklejek często wchodzą autografy, nazwa zespołu, imiona poszczególnych członków zespołu czy rysunki wykonane przez nich.

Oprócz takiego rodzaju naklejek występują często także zwykłe naklejki, powiązane z zespołem lub albumem np. naklejki z wizerunkiem członków grupy czy ze zdjęciem całej grupy lub solisty.

Brak opisu.

7. Plakat

Często w albumie znajdziemy poskładany plakat w formacie A4, ze zdjęciem zespołu lub poszczególnego artysty. Taki plakat znajduje się również w losowej wersji – o ile się pojawi, ponieważ nie jest on tak często dodawany do albumu jak inne dodatki.

Brak opisu.

8. Płyta CD

Nie jest to o tyle dodatek do albumu, co jego kluczowa część ale myślę, że warto o niej wspomnieć pod względem wizualnym. Płyty CD dodawane do albumów często wydawane są w kilku wersjach np. ze znajdującymi się na niej zdjęciami poszczególnych członków. Przykładowo, gdy zespół składa się z 12 osób, wydawane jest 12 wersji płyt CD – każda z nadrukiem innej osoby. Dzięki temu możemy sobie wybrać wersję płyty z naszym ulubieńcem.

Brak opisu.

Powyżej wymienione dodatki są tymi, jakie najczęściej możemy spotkać w albumach k-popowych. Oprócz nich często pojawiają się także polaroidy, zakładki czy karty ze specjalnymi kodami QR dzięki którym dostajemy dostęp do specjalnych treści. Na zdjęciach poniżej znajdują się przykładowe polaroidy oraz jeden wzorowany na kliszę fotograficzną.

Brak opisu.

Już niedługo pojawi się artykuł na temat niezwykłych dodatków do albumów. Zapraszamy!


Źródło: Opracowanie własne, zdjęcia wykonane na potrzebę artykułu.

Edytor: D

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments