spot_img

Zwierzęta w kulturze Chin

Symbole są niezwykle ważną częścią chińskiej kultury, pojawiają się na amuletach, obrazach, czy nawet powiedzeniach. Niosą ze sobą nie tylko wartość tradycji, ale również historię i wiarę. 

Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych symboli Państwa Środka są zwierzęta, które podczas pobytu w Chinach możemy dostrzec na ulicy jako ozdoby w architekturze. Wyróżnia się cztery najważniejsze postacie, zwane Niebiańskimi Zwierzętami – żółwia, jednorożca, feniksa oraz smoka. 

Żółw 

Jedną z najpopularniejszych dekoracji, jaką możemy spotkać w chińskich mieszkaniach jest figurka żółwia. Według wierzeń kryje on w sobie tajemnice Nieba i Ziemi, a umieszczony w domu ma zapewnić dobrobyt i harmonię. 

Ponadto, żółw symbolizuje również trwałość, długowieczność i mądrość, więc odpowiednio umieszczona w naszej okolicy jego sylwetka ma dawać wsparcie. 

Warto pamiętać, by nigdy nie umieszczać figurek żółwi przodem do naszych twarzy, ponieważ to kojarzone jest z konfrontacją, czego chcielibyśmy uniknąć! 

Jednorożec 

Qilin w rzeczywistości wcale nie przypomina znanego nam jednorożca, jest on raczej chimerą (łączy w sobie cechy wielu zwierząt). Co więcej, na jego głowie może widnieć więcej niż jeden róg. 

Istota miała być widywania w miejscach, gdzie panuje harmonia i szczęście. Nigdy nie rozstrzygnięto, czy zwiastował fortunę, czy może sam ją przynosił. 

Jednorożec pojawia się w wielu podaniach np. podczas narodzin i samą śmiercią Konfucjusza, a podczas panowania cesarza Yao widziano nawet parę! Niestety podania wywodzą się z bardzo dawnych czasów i obecnie nikt nie spotkał magicznego zwierzęcia. 

Symbolizuje on nie tyle fortunę, ale i dobroć oraz płodność. Podobno Qilin poruszając się nie depcze żadnej istoty, w tym trawy. 

Feniks 

Bóg wiatru, władca ptaków, legendarny Fèng Huáng. 

Symbolizuje on cnotę i wdzięk, w połączeniu ze smokiem ma tworzyć idealną parę. Dlatego też mężczyźni, którzy noszą ten symbol, mają mieć większe szanse na odnalezienie partnerki. 

Na początku dzielono feniksy na rodzaj męski (Fèng) i żeński (Huáng), obecnie wszystkie te stworzenia są postrzegane jako kobiety. Feniks znany jest również z tego, że za każdym razem, gdy „zginie”, na nowo wstaje z popiołów. Co ciekawe, w literaturze możemy spotkać porównania feniksa do Polski, która tak jak ten piękny ptak, po tak wielu wojnach odradzała się na nowo. 

Smok 

Jednym z najbardziej znanych chińskich symboli, a jednocześnie jednym z najważniejszych jest smok, który w przeciwieństwie do europejskiego wyobrażenia, wcale nie był zły. Jest on kojarzony ze szczęściem oraz dobrocią. W dodatku był on władcą wody. 

Wierzenia podają, że noszenie talizmanów z jego wizerunkiem ma przynieść nam pomyślność i pozytywną energię. Postać ta ma również wielkie znaczenie w wielu chińskich świętach i obrzędach, choćby na ślubie! 

Smok symbolizował także chińskiego cesarza. Sami Chińczycy są nieraz określani jako „Potomkowie Smoka”. 

Chińskie znaki zodiaku

Zodiak chiński, podobnie jak europejski, składa się z 12 znaków, jednak dzieli się nie tylko na miesiące, a także na 12 lat i 12 podwójnych godzin doby! Według astrologów Państwa Środka dzień, miesiąc oraz godzina urodzenia także wpływa na charakter osoby, ale w tym poście ograniczę się do podziału w zależności od roku urodzenia. 

Nefrytowy Cesarz nigdy nie był na Ziemi, ale pewnego dnia zapragnął zobaczyć, jak wyglądają ziemskie zwierzęta. Na jego wezwanie do nieba wyruszyło 12 zwierząt, a od kolejności w jakiej przybędą do Nefrytowego Pałacu miało zależeć ich miejsce w zodiaku chińskim. 

Pierwszy do pałacu dotarł Bawół, lecz w momencie, gdy miał przekroczyć próg pałacu z jego rogu, zeskoczył przebiegły Szczur. Małe stworzenie miało nadzieję, że już zawsze będzie najważniejsze. 

 • Pierwszy do pałacu przybył przebiegły Szczur

Szczury są bardzo sprytne, każdą sytuację potrafią obrócić na swoją korzyść. Szybko odnajdują się w każdej sytuacji i realizują wyznaczone cele. 

 • Drugi do pałacu przybył wytrwały Bawół

Bawół jest symbolem dobrobytu, osiągniętego ciężką pracą. Osoby urodzone w roku Bawoła są spokojne, uparte i bardzo pracowite. Bardzo cenią sobie rodzinę. 

 • Trzeci do pałacu przybył niepowstrzymany Tygrys

Osoby spod znaku Tygrysa są pewne siebie i niezwykle odważne. Szybko podejmują decyzje, zwykle trafne i angażują się we wszystko co robią z niezwykłą dokładnością. 

 • Czwarty do pałacu przybył uprzejmy Królik

Królik jest dobrze wychowany. Kocha sztukę, dobrze się wysławia i potrafi dostosować się do każdej sytuacji. 

 • Piąty do pałacu przybył wspaniały Smok

Osoby spod znaku Smoka mają bardzo silną osobowość, są sobą i dzięki temu ludzie je kochają. Zawsze osiągają swoje cele. 

Smoki są bardzo ważne w chińskiej kulturze, dlatego znak ten uważa się za ogólnie wspaniały, w latach pod panowaniem Smoka rodzi się najwięcej dzieci! 

 • Szósty do pałacu przybył tajemniczy Wąż. 

Węże dobrze znają się na ludziach. Wiedzą czego chcą i nie słuchają innych, osiągają wiele sukcesów. 

 • Siódmy do pałacu przybył niezależny Koń. 

Koń jest osobą spontaniczną i zwariowaną. Uwielbia podróże i flirty, więc unika stałych związków. Bardzo zależy mu na podejmowaniu swoich własnych decyzji i nie lubi, gdy ktoś coś mu narzuca. Ma bardzo dużo wrodzonego wdzięku! 

 • Ósma do pałacu przybyła łagodna Owca. 

Osoby spod znaku Owcy są eleganckie i miłe. Kochają zwierzęta i naturę. Choć nieświadomie skupiają uwagę innych. Przez swoją łagodność często mogą być wykorzystywane przez innych. 

 • Dziewiąta do pałacu przybyła inteligentna Małpa. 

Małpy to osoby dociekliwe, zabawne i bardzo towarzyskie. Często są kreatywne i odbiegają od schematów. 

 • Dziesiąty do pałacu przybył lubiący być w centrum uwagi Kogut. 

Koguty uwielbiają być podziwiane. Mają niezwykle barwne osobowości i pragną robić niemożliwe. Lubią dbać o swój wygląd zewnętrzny. 

 • Jedenasty do pałacu przybył wierny Pies. 

Uczciwy, lojalny i sprawiedliwy pies jest często bardzo skromny i nieśmiały, choć jego osiągnięcia są niesamowite! Zazwyczaj to pesymiści. 

 • Ostatnia w pałacu zjawiła się wspaniałomyślna Świnia. 

Często łatwowierne, ale świnie są bardzo pozytywnie kojarzonym znakiem. Mają dobre serce i duszę, dążą do pokoju. 

Jakie znaki zodiaku przypadają Wam?


 Źródło: Opracowanie własne

Edytor: Grazia

NEWSY

IVE publikuje zdjęcia koncepcyjne nadchodzącego albumu

IVE wypuściły najnowsze zdjęcia zapowiadające album "I'VE MINE". Na zdjęciach...

Wheein z MAMAMOO wypuszcza zdjęcia zapowiadające nadchodzący album

Wheein z MAMAMOO opublikowała najnowsze zdjęcia koncepcyjne nadchodzącego albumu...

Yesung z Super Junior publikuje zdjęcia do minialbumu „Unfading Sense”

Yesung z Super Junior zaprezentował urzekający zestaw zdjęć zwiastujących...

Pierwszy występ Lisy z BLACKPINK w paryskim kabarecie Crazy Horse

Lisa z BLACKPINK miała swój debiutancki występ w kultowym...

POPULARNE

Jihyo z TWICE świętuje 15 lat od dołączenia do JYP Entertainment ze słodkimi zdjęciami z dzieciństwa

Jihyo z TWICE udostępniła urocze zdjęcia z okazji 15-lecia...

Cube Entertainment zaprzecza doniesieniom o powrocie Minnie z (G)I-DLE do Korei

Cube Entertainment zaprzeczyło doniesieniom, że Minnie z (G)I-DLE wkrótce...

Decyzja ministerstwa w sprawie przechowywania rejestrów o znęcaniu się w szkole

Według Ministerstwa Edukacji szkoły będą prowadzić ewidencję prześladowców szkolnych...

Hwasa z MAMAMOO w wakacyjnej sesji dla magazynu Harper’s Bazaar

Hwa Sa z MAMAMOO cieszy się latem na okładce...

Suga z BTS przekazuje darowiznę na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

Suga z BTS świętował swoje urodziny, przekazując hojną darowiznę...
MiTien
MiTien
"Różnica pomiędzy K-Pop'em, a Pop'em to tylko język, muzyka ma moc niszczenia każdych ścian." ~ CL

IVE publikuje zdjęcia koncepcyjne nadchodzącego albumu

IVE wypuściły najnowsze zdjęcia zapowiadające album "I'VE MINE". Na zdjęciach koncepcyjnych "Either Way" zespół jest przedstawiony przy zielonych i czerwonych światłach. Pierwsza EP-ka grupy "I'VE...

Wheein z MAMAMOO wypuszcza zdjęcia zapowiadające nadchodzący album

Wheein z MAMAMOO opublikowała najnowsze zdjęcia koncepcyjne nadchodzącego albumu „IN the Mood”. Zapowiedzi przedstawiają idolkę ze złotą rybką oraz w futurystycznym stroju kosmicznym. Pierwszy solowy album...

Yesung z Super Junior publikuje zdjęcia do minialbumu „Unfading Sense”

Yesung z Super Junior zaprezentował urzekający zestaw zdjęć zwiastujących jego powrót z albumem "Unfading Sense". Zdjęcia oddają charyzmatyczną aurę Yesunga. Są wyrafinowane oraz klimatyczne. Długo...
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments