Symbole są niezwykle ważną częścią chińskiej kultury, pojawiają się na amuletach, obrazach, czy nawet powiedzeniach. Niosą ze sobą nie tylko wartość tradycji, ale również historię i wiarę.
Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych symboli Państwa Środka są zwierzęta, które podczas pobytu w Chinach możemy dostrzec na ulicy jako ozdoby w architekturze. Wyróżnia się cztery najważniejsze postacie, zwane Niebiańskimi Zwierzętami – żółwia, jednorożca, feniksa oraz smoka.
Żółw
Jedną z najpopularniejszych dekoracji, jaką możemy spotkać w chińskich mieszkaniach jest figurka żółwia. Według wierzeń kryje on w sobie tajemnice Nieba i Ziemi, a umieszczony w domu ma zapewnić dobrobyt i harmonię.
Ponadto, żółw symbolizuje również trwałość, długowieczność i mądrość, więc odpowiednio umieszczona w naszej okolicy jego sylwetka ma dawać wsparcie.
Warto pamiętać, by nigdy nie umieszczać figurek żółwi przodem do naszych twarzy, ponieważ to kojarzone jest z konfrontacją, czego chcielibyśmy uniknąć!
Jednorożec
Qilin w rzeczywistości wcale nie przypomina znanego nam jednorożca, jest on raczej chimerą (łączy w sobie cechy wielu zwierząt). Co więcej, na jego głowie może widnieć więcej niż jeden róg.
Istota miała być widywania w miejscach, gdzie panuje harmonia i szczęście. Nigdy nie rozstrzygnięto, czy zwiastował fortunę, czy może sam ją przynosił.
Jednorożec pojawia się w wielu podaniach np. podczas narodzin i samą śmiercią Konfucjusza, a podczas panowania cesarza Yao widziano nawet parę! Niestety podania wywodzą się z bardzo dawnych czasów i obecnie nikt nie spotkał magicznego zwierzęcia.
Symbolizuje on nie tyle fortunę, ale i dobroć oraz płodność. Podobno Qilin poruszając się nie depcze żadnej istoty, w tym trawy.

Feniks
Bóg wiatru, władca ptaków, legendarny Fèng Huáng.
Symbolizuje on cnotę i wdzięk, w połączeniu ze smokiem ma tworzyć idealną parę. Dlatego też mężczyźni, którzy noszą ten symbol, mają mieć większe szanse na odnalezienie partnerki.
Na początku dzielono feniksy na rodzaj męski (Fèng) i żeński (Huáng), obecnie wszystkie te stworzenia są postrzegane jako kobiety. Feniks znany jest również z tego, że za każdym razem, gdy „zginie”, na nowo wstaje z popiołów. Co ciekawe, w literaturze możemy spotkać porównania feniksa do Polski, która tak jak ten piękny ptak, po tak wielu wojnach odradzała się na nowo.

Smok
Jednym z najbardziej znanych chińskich symboli, a jednocześnie jednym z najważniejszych jest smok, który w przeciwieństwie do europejskiego wyobrażenia, wcale nie był zły. Jest on kojarzony ze szczęściem oraz dobrocią. W dodatku był on władcą wody.
Wierzenia podają, że noszenie talizmanów z jego wizerunkiem ma przynieść nam pomyślność i pozytywną energię. Postać ta ma również wielkie znaczenie w wielu chińskich świętach i obrzędach, choćby na ślubie!
Smok symbolizował także chińskiego cesarza. Sami Chińczycy są nieraz określani jako „Potomkowie Smoka”.

Chińskie znaki zodiaku
Zodiak chiński, podobnie jak europejski, składa się z 12 znaków, jednak dzieli się nie tylko na miesiące, a także na 12 lat i 12 podwójnych godzin doby! Według astrologów Państwa Środka dzień, miesiąc oraz godzina urodzenia także wpływa na charakter osoby, ale w tym poście ograniczę się do podziału w zależności od roku urodzenia.
Nefrytowy Cesarz nigdy nie był na Ziemi, ale pewnego dnia zapragnął zobaczyć, jak wyglądają ziemskie zwierzęta. Na jego wezwanie do nieba wyruszyło 12 zwierząt, a od kolejności w jakiej przybędą do Nefrytowego Pałacu miało zależeć ich miejsce w zodiaku chińskim.
Pierwszy do pałacu dotarł Bawół, lecz w momencie, gdy miał przekroczyć próg pałacu z jego rogu, zeskoczył przebiegły Szczur. Małe stworzenie miało nadzieję, że już zawsze będzie najważniejsze.

- Pierwszy do pałacu przybył przebiegły Szczur.
Szczury są bardzo sprytne, każdą sytuację potrafią obrócić na swoją korzyść. Szybko odnajdują się w każdej sytuacji i realizują wyznaczone cele.
- Drugi do pałacu przybył wytrwały Bawół.
Bawół jest symbolem dobrobytu, osiągniętego ciężką pracą. Osoby urodzone w roku Bawoła są spokojne, uparte i bardzo pracowite. Bardzo cenią sobie rodzinę.
- Trzeci do pałacu przybył niepowstrzymany Tygrys.
Osoby spod znaku Tygrysa są pewne siebie i niezwykle odważne. Szybko podejmują decyzje, zwykle trafne i angażują się we wszystko co robią z niezwykłą dokładnością.
- Czwarty do pałacu przybył uprzejmy Królik.
Królik jest dobrze wychowany. Kocha sztukę, dobrze się wysławia i potrafi dostosować się do każdej sytuacji.
- Piąty do pałacu przybył wspaniały Smok.
Osoby spod znaku Smoka mają bardzo silną osobowość, są sobą i dzięki temu ludzie je kochają. Zawsze osiągają swoje cele.
Smoki są bardzo ważne w chińskiej kulturze, dlatego znak ten uważa się za ogólnie wspaniały, w latach pod panowaniem Smoka rodzi się najwięcej dzieci!
- Szósty do pałacu przybył tajemniczy Wąż.
Węże dobrze znają się na ludziach. Wiedzą czego chcą i nie słuchają innych, osiągają wiele sukcesów.
- Siódmy do pałacu przybył niezależny Koń.
Koń jest osobą spontaniczną i zwariowaną. Uwielbia podróże i flirty, więc unika stałych związków. Bardzo zależy mu na podejmowaniu swoich własnych decyzji i nie lubi, gdy ktoś coś mu narzuca. Ma bardzo dużo wrodzonego wdzięku!
- Ósma do pałacu przybyła łagodna Owca.
Osoby spod znaku Owcy są eleganckie i miłe. Kochają zwierzęta i naturę. Choć nieświadomie skupiają uwagę innych. Przez swoją łagodność często mogą być wykorzystywane przez innych.
- Dziewiąta do pałacu przybyła inteligentna Małpa.
Małpy to osoby dociekliwe, zabawne i bardzo towarzyskie. Często są kreatywne i odbiegają od schematów.
- Dziesiąty do pałacu przybył lubiący być w centrum uwagi Kogut.
Koguty uwielbiają być podziwiane. Mają niezwykle barwne osobowości i pragną robić niemożliwe. Lubią dbać o swój wygląd zewnętrzny.
- Jedenasty do pałacu przybył wierny Pies.
Uczciwy, lojalny i sprawiedliwy pies jest często bardzo skromny i nieśmiały, choć jego osiągnięcia są niesamowite! Zazwyczaj to pesymiści.
- Ostatnia w pałacu zjawiła się wspaniałomyślna Świnia.
Często łatwowierne, ale świnie są bardzo pozytywnie kojarzonym znakiem. Mają dobre serce i duszę, dążą do pokoju.
Jakie znaki zodiaku przypadają Wam?
Źródło: Opracowanie własne
Edytor: Grazia