Zapraszamy na kolejny artykuł poświęcony k-popowym albumom!
Duża część fanów kolekcjonuje albumy, jednak nie wszyscy wiedzą czym różnią się poszczególne wersje albo jakie znajdziemy w środku dodatki.
Poprzedni artykuł został poświęcony standardowym dodatkom albumów (1), natomiast w tym artykule dowiecie się, czym charakteryzują się bogate podstawowe wersje albumów k-popowych.
Jak już wspominałyśmy w poprzednich artykułach, albumy te to nie tylko płyta z piosenkami jak u zagranicznych artystów. Na album w podstawowej wersji składa się photobook z zdjęciami promocyjnymi członków zespołu oraz z tekstami piosenek (czasami testy są drukowane na oddzielnej broszurze) oraz karty autografowanej. W wersjach bogatszych, ale dalej podstawowych, możemy znaleźć również extra kartę, kartę stojącą (czyli stand card) oraz mini plakat zespołu lub jednego członka. Niektóre sklepy dorzucają do zamówionego albumu duży plakat i kartę od siebie (jednakże nie zawsze).

Istnieją też wersje limited oraz wersje pre-order. Zapytacie pewnie, czym się różnią od wersji podstawowej. Otóż wszystko zależy od wytwórni.
Preorder ver. przeważnie posiada dodatkowe karty czy pocztówki/ naklejki. Zawartość photobooka, jak i wygląd kart jest taki sam jak w wersji podstawowej. Wersja limitowana również może być taka sama, lecz zawiera kolejne dodatki albo może być kompletnie inna. Photobook może mieć zdjęcia, których nie ujrzymy w wersji podstawowej, może mieć karty np. holograficzne czy przezroczyste. Te zależności przedstawimy wam na albumie Stray Kids „Oddinary” oraz na albumie P1Harmony.
![Stray Kids - [ODDINARY] Limited Edition – Nolae](https://i0.wp.com/cdn.shopify.com/s/files/1/0469/3927/5428/products/stray-kids-oddinary-limited-edition-nolae-368040_480x480.jpg?resize=402%2C358&ssl=1)
Limitowana ver. albumu Stray Kids posiada dodatkowy Character art Book oraz wyskakujące zaproszenie. Natomiast album P1harmony oprócz dwóch podstawowych wersji Find Out oraz Turn Out, posiada wersję limitowaną +World, która nie tylko różni się wyglądem, ale również kształtem i posiada dodatkową holograficzną kartę.

Jednakże są albumy, które mimo podstawowej wersji są bardziej bogate. Posiadają więcej dodatków, które nie są tylko kartami, często sami klienci nie są w stanie określić czym jest dany gadżet. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów albumów, które posiadają ciekawe dodatki.
TXT – The Dream Chapter
Do tego albumu zostało dołączone metalowe kółeczko, które możecie kojarzyć z elementem próbników do paznokci lub jako bryloczek. Kółeczko to służy to zaczepienia photocardów i jest to możliwe również z photocardami z innych albumów, gdyż mają one fabrycznie zrobione otworki w rogu karty.
Weeekly – We play
W tym albumie Weeekly karty z zdjęciami dziewczyn są zapachowe. Fioletowe pachną lawendą, natomiast zielone jabłkiem.

NCT 127 – Japan 2nd Mini ALBUM „LOVEHOLIC”
Album ten ma wyjątkowo dużo dodatków, w każdej wersji są inne. Mogliśmy kupić wersję z pluszakiem, przypinkami i stojakiem na papier lub z plastikowym pojemnikiem na grafikę w wersji podstawowej. W wersjach limitowanych mogliśmy dostać książeczkę ze zdjęciami, girlandę z limitowanymi grafikami i gobelin, a nawet akrylowy stojak na photocardy.
Zico – Random Box
Sam album jest dość nietypowy, bo jest w formie mistery boxa. Oprócz albumu i płyty w tym boxie znalazły się również przypinki, bryloczki oraz rolka taśmy z napisem „Random Box”.

TWICE – The Story Begins
W albumie oprócz kart, płyty i albumu została dołączona mini girlanda ze zdjęciami członkiń.

Albumy Dreamcatcher
Do niektórych albumów zostały dołączone elementy do zrobienia łapacza snów.
Paszporty jako dodatek do albumów
Paszporty pojawiły się w kilku albumach, takich jak: 2am Saint o’clock czy KNK Airline.

DPR IAN- MITO
Aby odkryć sekret skrywany w okładce, należy podpalić zewnętrzną stronę albumu. Po podpaleniu można odkryć prawdziwy wygląd okładki oraz pęknięte lusterko.

Lay – namanana
Do tego albumu dołączone zostały karty tarota.

Nie są to oczywiście wszystkie albumy. Macie w swoich kolekcjach bogaty album w wersji podstawowej?
Źródło: Opracowanie własne
edytor: Grazia